Dva soudci z Litoměřic čelí obvinění z korupce

Korupce v justici, na kterou upozorňovala výroční zpráva BIS, zná první obviněné. Za přijímání úplatku a zneužití pravomocí stíhá policie dva soudce litoměřického okresního soudu. Oba muži pracovali na trestním úseku, jeden z nich je vyšetřován na svobodě, druhý je ve vazbě. Obvinění si vyslechla i soudní zapisovatelka.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soudcovské kladívko

Soudcovské kladívko | Foto: Stock.xchng

Podle informací České televize jde o soudce Josefa Knotka a Ladislava Jelínka. Hrozí jim až osmileté tresty.

Jméno Josefa Knotka se přitom v minulosti objevilo už ve spojení s podezřením na jinou trestnou činnost. Podle obžaloby pomáhal zahladit nehodu soudce Nejvyššího soudu a později pražského vrchního soudu Zdeňka Sováka. Případ tehdy zachytily odposlechy pořízené kvůli jiné kauze. Soud je ale jako důkaz neuznal a Knotka osvobodil.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti o obvinění soudců z Litoměřic zjišťoval reportér Radiožurnálu Martin Drtina.

Vzhledem k tomu, že nynější případ je velmi čerstvý, státní zastupitelství k němu nechce uvolnit bližší informace. Jisté vodítko nabízí soupis paragrafů, kvůli kterým jsou soudci vyšetřováni. Protože jim hrozí osmiletý trest, půjde o úplatek nevelkého rozsahu, což je řečí práva částka do půl milionu korun. Vedle toho se měli všichni tři dopustit zneužití pravomocí, a to přímo výkonu funkce.

Knotek i Jelínek soudili trestní kauzy a zřejmě sami okusí svou vlastní medicínu a ozkouší si trestní řízení i z té druhé strany. Za posledních 10 let je to první případ trestního stíhání soudců.

Chod litoměřického soudu by stíhání dvojice mužů v taláru nemělo ohrozit. Soudkyně tamního soudu Jana Márová doplnila, že práci obou obviněných, kdy jeden sedí ve vazbě a druhý čerpá dovolenou, si dočasně rozdělí jejich kolegové.

„Náš provoz nemůže být omezen. V současné době mají zastupující soudce a ti vyřizují jejich věci. Vyčkáme na rozhodnutí pana ministra spravedlnosti. Pokud budou postaveni mimo službu, pak by se přikročilo k přijetí dalších opatření,“ uvedla.

Pokud by se ale okruh trestně stíhaných soudců významněji rozšířil, pak by to skutečně mohlo mít dopad na rychlost řešení kauz, případně by ministerstvo spravedlnosti muselo do Litoměřic povolat posily odjinud.

Jak Radiožurnálu potvrdil viceprezident soudcovské unie Tomáš Novosad, odsouzením by soudci automaticky přišli o talár. „Pokud je soudce uznán vinným ze spáchání úmyslného trestného činu, tak ze zákona zaniká jeho soudcovská funkce. Čili tam již není třeba procházet kárným řízením nebo nějakými dalšími postupy a ze zákona dojde k zániku soudcovské funkce,“ vysvětlil.

Nedávno zveřejněná zpráva civilní kontrarozvědky se zmiňuje o korupci a klientelismu v justici. Má se ale týkat menšího počtu než deseti soudců.

Martin Drtina, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme