Eurokomisařka Jourová: Neregulujeme, co je pravda a co lež. Nechceme zavádět cenzuru

Je vysoce pravděpodobné, že zneužití osobních údajů a dezinformační kampaně budou probíhat ve všech státech. Ve Dvaceti minutách Radiožurnálu před snadnou manipulací varovala eurokomisařka pro spravedlnost, ochranu spotřebitelů a rovné příležitosti Věra Jourová.

20 minut radiožurnálu Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle nedávné studie Eurobarometeru lidé, a to zejména ve střední a východní Evropě, čerpají informace jenom z internetu a méně čtou nezávislá tradiční média.

„Jsou pak snadnější cíl pro dezinformační kampaně,“ vyzdvihuje Jourová s tím, že jde o hrozbu pro všechny státy unie, ale s různou intenzitou a různými cíli.

Evropská komise už dala doporučení státům, co s takovými problémy dělat, nicméně z evropské úrovně lze podle ní pouze alarmovat a dávat doporučení. „Co můžeme dělat, a co dělám já osobně velmi intenzivně, je jednat právě s digitálními giganty typu Facebook a Google,“ říká.

Je také důležité, aby lidé věděli, že čtou politickou reklamu v rámci kampaně před volbami. Bruselu přitom ale nemá jít o žádnou cenzuru, ale o zachování digitálního prostoru pro pluralitu názorů. Nechceme regulovat, co je pravda a lež na internetu,“ vysvětluje.

„Státy se mají postarat. Nikdo jim nechce sahat do kompetencí. Musím ale říci, že pokud by se hackerům a dezinformačním tlakům podařilo volby narušit ve dvou, třech státech, tak má Evropa jako celek problém,“ uzavírá s tím, že proto se snaží o spolupráci s členskými státy.

Marie Bastlová, prh Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme