Informační kampaň, omezení dopravy, pokuty: noční starosta bojuje proti hluku v centru Prahy

Praha spustila kampaň, v níž chce vysvětlit turistům, jak se chovat v centru města v nočních hodinách. Upozorňuje na to, že zde žijí lidé, nesmí se pít alkohol na ulici a od desáté večer platí noční klid. Pomáhá kampaň zklidnit noční život metropole? Tomáš Pancíř se v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu zeptal nočního starosty Prahy Jana Šterna.

Dvacet minut Radiožurnálu Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Praha před dvěma týdny spustila informační kampaň, která nabádá turisty, aby neobtěžovali místní obyvatele hlukem. Ačkoli ji noční starosta nepovažuje za samospásnou, považuje ji za důležitou.

„Je důležité předat turistům pravidla, která jinde nejsou běžná, aby tyto informace regulovaly jejich chování,“ řekl ve Dvaceti minutách Radiožurnálu. Do kampaně se zapojili samotní provozovatelé barů, kteří šíří informaci přímo ve svých podnicích.

Přehrát

00:00 / 00:00

Co noční starosta Jan Štern považuje za účinné opatření proti rušení nočního klidu?

Radnice řeší rušení nočního klidu také udělováním pokut, které mohou dosáhnout až 400 euro. Noční starosta ale považuje za problém to, že v centru chybí desítky strážníků.

„V Praze je nezaměstnanost v řádu dvou procent a nejsou lidé, kteří by splnili požadavky městské policie. Situace v tuto chvíli nemá řešení. Problém je dlouhodobější a je potřeba součinnosti mnohem více opatření.“

Dalším z nich je omezení dopravy v centru města v nočních hodinách. Na jaře proběhla první zkouška, ale opatření zrušil soud. Jan Štern ho přesto považuje za účinné: „Projekt realizuje městská část Praha 1, je to jejich příspěvek ke zlepšení situace. Měření předčila očekávání, snížení hluku o dva decibely je dost.“

Praha plánuje ještě jeden zkušební víkend. Pokud zkouška i soud dopadnou dobře, nainstalují se zásuvné sloupky, které pustí do centra jen místní obyvatele.

Řešena byla také možnost omezení provozní doby nočních barů. „Je to radikální opatření, myslím, že očekávání jsou přehnaná. Jádrem mojí práce je hledat cesty postavené na spolupráci s provozovateli na preventivních opatřeních. Teprve když se ukáže, že situace se dál zhoršuje, nastane čas být takto tvrdý a zasáhnout do svobodného podnikání,“ myslí si noční starosta.

Důvodů, proč problémy s rušením nočního klidu přetrvávají, je víc. Jednak je to dlouhodobě budovaná image Prahy jako místa, kam se jezdí za levným alkoholem. Jednak je to boj s úředním šimlem.

„Lidé očekávají hodně, ale samospráva má velmi omezené možnosti. Překážek je spousta, protože právní systém je komplikovaný. Výsledný proces je složitý a trvá dlouho,“ uzavírá Štern.

Tomáš Pancíř, Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme