Dvacet procent mladistvých kouří

Mezi šestnácti náhodně vybranými dětmi od 11 do 15 let bude alespoň jedno, které pravidelně kouří. Mezi dětmi nad 15 let je pak plných 20% kuřáků. Vyplývá to ze statistik, nad kterými svorně kroutí hlavou lékaři, učitelé i rodiče dětí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

cigarety-stánek

Václavu Ježkovi je 17 let, kouří už od svých 13, což mu nedělá žádný problém. "Jasko člověk dejchá vzduch, tak já si zapálím ráno cígo, prostě.: Vašek denně vykouří 15 cigaret čekáme, jeho rodiče jsou z toho zoufalí, ale jak tvrdí, nemohou nic dělat. "Čekáme, že třeba časem zjistí, že toho musí nechat." Rady si mnohdy nevědí ani některé školy, které na kouření dětí přijdou. Ředitelka jedné ostravské školy říká: "U nás na škole jsme chytli první případ kouření malých dívek na záchodě, což jsme byli dost v šoku." Nejsou ale peníze na protikuřáckou kampaň a protitabákový zákon zatím sněmovnou neprošel.

Psycholožka Ilona Presslová se domnívá, že problém je i v tom, že školství se v posledních letech zaměřilo především na tvrdé drogy "a že se trochu zapomnělo jednak na kouření, jednak na alkohol. Myslím, že jsme to podcenili, coby společnost." S protikuřáckou výchovou se ale musí u dětí začít mnohem dříve, soudí Presslová, do 10 let věku. Domlouvat v 17 letech bývá pozdě. "Buď s ním mluvím já špatně, anebo se náš vztah zasekl už dávno předtím."

Markéta Kaclová, Marek Janáč Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme