Dvanáct osobností získalo cenu za propagaci Česka v cizině

Bývalý velvyslanec Vatikánu Giovanni Coppa, makedonská bohemistka Donka Rousová nebo česká klavíristka působící v Iráku Nataša Al Rádí Cimbálová jsou mezi těmi, kdo dostali od ministra zahraničí Jana Kohouta cenu Gratias Agit za šíření dobrého jména České republiky v zahraničí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Karlův most

Karlův most | Foto: Tomáš Adamec

„Iráčané mají dobré povědomí o české hudbě. Už přede mnou tam pracovala skupina hudebníků a několik z nich bylo Čechů. Byl tam pan Bílek, pan Tannenberger. Často se tam hrál Dvořák,“ zmínila Nataša Al Rádí Cimbálová, která žije v Bagdádu od roku 1966.

Přehrát

00:00 / 00:00

Klavíristka a propagátorka české hudby v Iráku Nataša Al Rádí Cimbálová v pořadu Stalo se dnes.

Ocenění letos přijal i předseda Česko-německého fóra, bývalý německý poslanec a zahraničněpolitický expert Gert Weisskirchen. Vztahy mezi Českem a Německem jsou podle něj v dnešní době nejlepší, co kdy v dějinách byly.

„Na nižší úrovni panovaly dříve dobré vztahy mezi lidmi: mezi firmami, vědci, a někdy také politiky. Ale teď žijeme v době, kdy oba státy spolupracují tak úzce, jako nikdy dříve. To dokazuje, že žijeme ve šťastných dobách obou našich zemí,“ řekl Weisskirchen.

Křišťálovou kouli dostal také Hans Eibauer, zakladatel Centra Bohemia-Bavaria v bavorském městě Schönsee.

„Vztahy přes naši hranici se vyvíjejí opravdu s velkou dynamikou a to na všech úrovních - kulturní, podnikatelské, ale také na úrovni partnerství. Máme tolik partnerství mezi školami nebo mezi obcemi. Ale spolupracují také oba kraje: Plzeňský a Horní Falc,“ podotkl Eibauer s tím, že spolupráce se v posledních letech opravdu velmi posiluje.

Křišťálový globus za šíření dobrého jména České republiky v cizině dostalo celkem dvanáct osobností a také instituce. Letos to bylo krajanské Nové divadlo z kanadského Toronta a dvě francouzská lycea s českými sekcemi.

David Koubek, Jan Richter, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme