Dvě budovy u Pražského hradu se vrací církvi. Zeman podepíše memorandum

Jiřský klášter a takzvané Mockerovy domy v areálu Pražského hradu by stát měl vrátit církvi. Memorandum o jejich převodu dnes podepíšou prezident Miloš Zeman a kardinál Dominik Duka. Budovy čeká rozsáhlá rekonstrukce. Podmínkou pro vrácení je, že je církev do pěti let opraví a budou sloužit k veřejným účelům.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiřský klášter na Pražském hradě | Foto: cs.wikipedia.org

„Memorandum předpokládá, že smlouva bude uzavřena do konce ledna roku 2016,“ oznámil mluvčí Hradu Jiří Ovčáček.

„Podobně jako v případě katedrály přispěje vyřešení této věci k dalšímu rozvoji života na Pražském hradě,“ řekl mluvčí pražského arcibiskupství Aleš Pištora.

Přehrát

00:00 / 00:00

Za jakých podmínek se budovy v komplexu Pražského hradu navrací církvi, shrnula Blanka Černá

Jiřský klášter je podle Jaroslava Šebka z Historického ústavu Akademie věd první benediktinský. „Je spojen zcela zásadně s historií českého křesťanství,“ řekl.

Upozornil také na to, že budova je jednou z nejvýznamnějších památek v areálu Pražského hradu a má uměleckou i historickou hodnotu.

„Z hlediska praktického provozu jsou ale pro církev důležitější ony Mockerovy domy neboli Nové probošství, protože tato budova byla určena pro představeného svatovítské kapituly, tedy pro probošta,“ dodal.

Říká se jim podle jejich autora. „Vznikly pod vedením architekta Josefa Mockera v 70., 80. letech 19. století v souvislosti s novogotickou přestavbou svatovítské katedrály,“ vysvětlil Jaroslav Šebek.

Ztráta dalších nároků

Oba domy jsou ve špatném technickém stavu a budou potřebovat nákladné opravy. Římskokatolická církev musela kvůli jejich navrácení do jejího vlastnictví přistoupit na podmínky státu.

„Tyto objekty budou do pěti let opraveny a využívány k veřejným účelům a katolická církev se vzdá jakýchkoli dalších nároků v areálu Pražského hradu,“ vyjmenoval Jiří Ovčáček.

Podle Jaroslava Šebka musí církev peníze na rekonstrukci sehnat. Vyjednává údajně se Správou Pražského hradu a Národní galerií.

Blanka Černá, Denisa Šindlerová, Michaela Široká Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme