Dvě hodiny formalit a pak konec. Novák v kauze Severozápad odmítl v Německu vypovídat

Na úterní videokonferenci, při které chtěli detektivové vyslechnout Alexandra Nováka v kauze ROP Severozápad, odmítl bývalý senátor za ODS vypovídat. Ten momentálně čeká v německé vydávací vazbě na verdikt soudu. Po úvodních formalitách, poučení a Novákově prohlášení byl proto výslech po dvou hodinách ukončen.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Alexandr Novák na snímku z roku 2012. | Foto: Fotobanka Profimedia | Zdroj: Profimedia

„Pan Novák využil práva nevypovídat. Řekl, že si zvolil nového obhájce a vypovídat nebude," popsal pro server iROZHLAS.cz advokát Jaroslav Ortman. Ten se videokonference, která se konala v úterý na ministerstvu spravedlnosti, také zúčastnil.

„Celý průběh trval dvě hodiny jen proto, že se četlo poučení, překládalo se do němčiny a zjišťovala se totožnost pana Nováka," popsal Ortman s tím, že Novák na tyto otázky odpovídal v češtině.

Čistý výkon

Na české straně sedělo zhruba dvanáct advokátů a přibližně šest vyšetřovatelů. Na té německé se pak kromě Nováka a jeho advokáta výslechu účasnila například i tamní státní zástupkyně, a to v rámci mezinárodní právní pomoci. „Průběh byl naprosto korektní, procesně naprosto čistý výkon," zhodnotil Ortman.

O tom, že se chystá výslech Nováka přes video, informoval server iROZHLAS.cz minulý týden. Detektivové už podle mínění advokáta Ortmana nemohli čekat, až německý soud rozhodne o Novákově vydání k trestnímu stíhání.

Alexandr Novák na snímku z roku 2012. | Foto: Fotobanka Profimedia | Zdroj: Profimedia

Obvinění si totiž bývalý senátor za ODS oficiálně vyslechl až na začátku února. „Od tohoto okamžiku jsou všechny úkony v této věci včetně výslechů svědků a obviněných vůči němu účinné. Podle mého názoru všechny úkony, které byly provedeny před tímto výslechem, mohou být neúčinné a pan Novák může požadovat jejich opakování. Policie se nyní pouze rychle snažila udělat výslech, protože podle zákona musí být obviněný vyslechnut bezprostředně po sdělení obvinění," popsal Ortman.

Od Novákova obvinění tak uplynuly už více než tři měsíce. „Policie musela tento nedostatek napravit. Jestli vypovídal, nebo nevypovídal, to už je věc obviněného. Ale policie musela legalizovat veškeré úkony ve vztahu k němu," doplnil ještě Ortman.

Škoda 14 miliard

TAM A ZASE ZPÁTKY

Novák v době policejní razie pobýval ve Spojených státech amerických. USA ho ale vyhostily, a proto odletěl na Nový Zéland. Tamní úřady ve spolupráci s policií mu ale nedovolily vystoupit a Novák proto odletěl dalším spojem do německého Frankfurtu nad Mohanem, kde si ho přebrala policie na základě evropského zatykače.

Policie viní Nováka spolu s dalšími 23 lidmi v případu ROP Severozápad. Bývalý chomutovský starosta tvořil – podle mínění detektivů – spolu s podnikatelem Danielem Ježkem hlavu organizované skupiny, která manipulovala s evropskými dotacemi. Pomocí úředníků ovlivňovali, které projekty dostanou peníze z evropských fondů, čímž měli podle vyšetřovatelů způsobit škodu nejméně čtrnáct miliard korun.

Před časem německá prokuratura informovala, že rozhodnutí o Novákově vydání se protahuje. „Požádali jsme o další informace relevantní pro konečné rozhodnutí soudu. Teprve až tyto údaje dorazí, může soud rozhodnout, jestli je vydání přípustné," vysvětlila pro server iROZHLAS.cz Gundula Fehnsová-Böerová, mluvčí vrchního zemského soudu ve Frankfurtu nad Mohanem.

Policie proti skupině zasáhla loni v prosinci, tehdy byl ale Novák ve Spojených státech amerických. Zadržen byl až na Štědrý den v Německu (viz box Tam a zase zpátky).

Novák si už jednou trest za korupci odpykával, a to konkrétně čtyři roky za to, že přijal úplatek ve výši čtyřiceti milionů korun. Před dvěma lety v květnu byl ale na záruku motorkářského sdružení Gryphons podmínečně propuštěn, motorkáři mají na svobodě dohlížet na dovršení převýchovy a jeho řádný život.

Hana Mazancová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme