Dvě nemocnice zaplatily za stejné zařízení výrazně rozdílné částky

Dva totožné zdravotnické přístroje, avšak za zcela rozdílné ceny. Zatímco pražská nemocnice Na Homolce zaplatila za unikátní robotický systém da Vinci 45 miliónů korun, armádní zdravotníci o 23 miliónů navíc. Ústřední vojenská nemocnice v Praze tvrdí, že k přístroji nakoupila další přídavná zařízení. Bez nich se ale lékaři z Homolky bez jakýchkoliv problémů obejdou a mohou přitom provádět pomocí robota naprosto stejné operační zákroky jako jejich vojenští kolegové.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ústřední vojenská nemocnice | Foto: Marián Vojtek

Obě nemocnice se už delší dobu předhánějí v zavádění nejmodernějších léčebných metod. K nim patří právě i robotický systém da Vinci. Homolka urychlila jeho zavedení do provozu, a může se tak chlubit, že otevřela jako vůbec první v Česku centrum robotické chirurgie. Bylo to vloni v listopadu.

Mluvčí nemocnice Jitka Kalousková říká: "My jsme o zakoupení tohoto přístroje uvažovali téměř dva roky. Musím říci, že v nemocnici Na Homolce je poměrně přísná investiční politika." Homolce pomohli s nákupem robota, za který zaplatila 45 miliónů korun, sponzoři a stát.

Ve střešovické nemocnici si s přísnou investiční politikou tolik starostí dělat nemuseli. Nejenže za přístroj zaplatili plných 68 miliónů, ale navíc tyto prostředky získali z rozpočtu ministerstva obrany. Nemocnice zpočátku odmítala sdělit, kolik robot stál. Až po opakovaných urgencích potvrdila zmíněnou částku ekonomická náměstkyně zdravotnického zařízení Jaroslava Němcová.

"Nepořizovali jsme pouze robota, ale celé robotické centrum spolu s dalšími soupravami pro nácvik a simulaci a pro další oborové indikace," řekla náměstkyně.

Zatímco Na Homolce provedli pomocí robota už 130 operací včetně světově unikátního cévního zákroku, ve Střeošovicích mají na tomto přístroji za sebou jen necelých sedm desítek výkonů. O hospodaření Ústřední vojenské nemocnice a vůbec celého armádního zdravotnictví se nyní zajímá Nejvyšší kontrolní úřad.

Pavel Otto Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme