Česko bude dávat dvě procenta HDP na obranu, schválili poslanci. Černochová ocenila postoj ANO
Česko zřejmě bude ze zákona vynakládat každoročně nejméně dvě procenta hrubého domácího produktu (HDP) na obranu. Vládní předlohu, která má vedle zakotvení obranných výdajů zajistit také stabilní financování nákladných obranných projektů k modernizaci armády, schválila v pátek Sněmovna. Pro hlasovali poslanci koalice i opozičního ANO. Návrh zákona odolal snaze dalšího opozičního hnutí, SPD, o zamítnutí a zamíří k projednání do Senátu.
Ke zvýšení obranných výdajů nejméně na dvě procenta HDP se Česko opakovaně politicky zavázalo v Severoatlantické alianci. Návrh zákona by měl nabýt účinnosti v červenci a vztahoval by se již na státní rozpočet příštího roku.
Oproti střednědobému rozpočtovému výhledu by tak ministerstvu obrany mohly podle důvodové zprávy vzrůst v roce 2024 příjmy asi o 21,5 miliardy korun. Plány dosud počítaly s obrannými výdaji 130 miliard korun.
Černochová ocenila ANO
Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) zdůraznila, že závazek je důležitý pro budování vlastní obrany. „Vybírání mírové dividendy“, jak uvedla, skončilo loni v únoru po ruské vojenské invazi na Ukrajinu.
„Modernizaci našim vojákům dlužíme,“ poznamenala ministryně. Všechny předchozí vlády, když bylo nutné hledat úspory, braly nejprve armádě, upozornila.
Ocenila také postoj ANO. „Na obraně a bezpečnosti by se neměla dělat politika, měla by tam fungovat nějaká zásadní shoda, alespoň mezi těmi demokratickými stranami, které mají nějaký podobný pohled na geopolitickou situaci,“ řekla novinářům.
Armáda kvůli kvalitě podšívky odmítá převzít neprůstřelné vesty. Ty ale přitom vojákům chybí
Číst článek
Černochové předchůdce na ministerstvu, nynější předseda sněmovního branného výboru Lubomír Metnar (ANO) řekl, že hnutí vždy podporovalo a podporuje stálý růst obranného rozpočtu k naplnění aliančního závazku. „Bude nás velmi zajímat, jak bude skokové navýšení finančních prostředků účelně využito,“ uvedl.
Za nestandardní označil zákonné zakotvení obranných výdajů Radek Koten z SPD. „Schodky státních rozpočtů a rostoucí státní dluh hovoří jasně proti,“ míní.
Armáda navíc podle Kotena nedokáže peníze smysluplně vynaložit a půjde o plýtvání. Stát by měl v souvislosti s nynější inflací pomáhat obyvatelům a firmám, dodal.
Financování velkých projektů
Do celkových obranných výdajů by se mohly podle předlohy započítávat i výdaje jiných ministerstev a úřadů. Tyto výdaje by ale musely splňovat vymezení stanovená v dokumentech NATO.
Návrh zákona předpokládá, že ostatní resorty budou své plány obranných výdajů tři roky dopředu oznamovat ministerstvu obrany, které je zahrne do obranného rozpočtu.
Sněmovna zamítla pozměňovací návrh Pavla Růžičky (ANO), aby rozhodovala vláda, pokud by ministerstvo obrany požadavek jiného ministerstva odmítlo.
Místo guláše chilli con carne, místo krabice jen pytlík. Česká armáda zmodernizovala jídlo pro vojáky
Číst článek
Předloha změní pravidla pro financování velkých víceletých projektů se zásadním dopadem na obranyschopnost státu a náklady vyššími než 300 milionů korun.
Bude o nich rozhodovat kabinet. Ministerstvo obrany na ně bude mít každý rok souhrnnou částku, peníze bude moci na jednotlivé projekty používat jednodušším způsobem.