Dvě třetiny lidí označují napětí mezi Čechy a cizinci za silné. Kvůli migraci

Dvě třetiny lidí si myslí, že napětí mezi Čechy a cizinci je velmi nebo poměrně silné. Je to výrazně vyšší podíl než v předchozích letech, kdy podobně vnímala vztahy s cizinci zhruba polovina veřejnosti. Vyplývá to z průzkumu agentury STEM. Situace podle ní souvisí s uprchlickou krizí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kam s nimi a co s nimi, tak by se dala vyjádřit otázka týkající se uprchlíků a migrantů

Kam s nimi a co s nimi, tak by se dala vyjádřit otázka týkající se uprchlíků a migrantů | Foto: Lefteris Pitarakis | Zdroj: ČTK

„Napětí mezi různými národnostmi, Čechy a cizinci, se nebývalou měrou zvýšilo. Určitě to souvisí s uprchlickou krizí a s až iracionálním strachem, který se zmocnil – jak víme z našich výzkumů – až 80 procent obyvatel,“ říká sociolog Jan Hartl, předseda správní rady agentury STEM.

Za velmi silné označilo napětí mezi Čechy a cizinci 23 procent dotázaných, 44 procent ho pak vidí jako poměrně silné. Častěji se takto vyjadřují lidé mladší, s nižším vzděláním a příznivci levice. Ovšem podíl těch, kteří napětí mezi Čechy a cizinci označují za silné, se v podobné míře zvýšil ve všech sociodemografických skupinách.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vztahy mezi Čechy a cizinci jsou výrazně napjatější než v minulých letech. Vyplývá to z průzkumu agentury STEM. Více sociolog Jan Hartl

„Můžeme tedy sledovat, jak situace v Evropě v souvislosti s uprchlickou krizí a teroristickými útoky v evropských městech ovlivňuje i veřejné mínění v naší zemi. Důsledky jsou patrné nejen v reflexi napětí mezi Čechy a cizinci, ale v nižší vstřícnosti k cizím etnikům v naší společnosti,“ uvedl STEM.

Třípětinová většina lidí dále vnímá napětí mezi vedeními podniků a zaměstnanci a také mezi bohatými a chudými. Silné napětí mezi lidmi s různými politickými názory pak registruje 55 procent Čechů, mezi mladými a starými lidmi 38 procent a mezi městem a venkovem 27 procent dotázaných.

„V roce 2013, kdy se ještě o uprchlické krizi nemluvilo, byly základem rozporu a napětí v naší společnosti rozpory mezi bohatými a chudými, případně mezi vedením firem a jejich zaměstnanci, a v tomto ohledu za poslední léta napětí kleslo, klesalo i v dalších oblastech,“ dodává Hartl.

Průzkum se uskutečnil od 16. do 23. března a zúčastnilo se ho 1050 lidí.

ČTK, Veronika Sedláčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme