Dvěma pacientům s prasečí chřipkou se v nemocnici daří lépe

Stav dvou pacientů, kteří leží ve Všeobecné fakultní nemocnici na pražském Karlově náměstí s prasečí chřipkou, se zlepšil. Muž i žena zatím zůstávají v nemocnici.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

OB kliknina, centrum pro léčbu obezity, polohovací lůžko | Foto: Filip Jandourek

Asi čtyřicetiletého muže a přibližně stejně starou ženu museli lékaři kvůli chřipce hospitalizovat na konci roku. Zachraňovala je plicní ventilace. Kdy budou moct jít pacienti domů, zatím lékaři nevědí.

„V této chvíli se je snažíme odvykat od umělé plicní ventilace, od ventilátorů. To je v podstatě pozitivní informace, že jejich stav doznal zlepšení. Jsou mimo ohrožení života,“ informovala Petra Pekařová ze Všeobecné fakultní nemocnice.

Označení prasečí chřipka, které se u nás v několika posledních letech pro tento typ chřipky používá, ale podle nedávného vyjádření vedoucí Národní referenční laboratoře pro chřipku Martiny Havlíčkové už není na místě.

„Protože tento kmen, byť původem prasečí, se stal vlastně běžným sezonním chřipkovým kmenem, je už třetí rok po sobě součástí protichřipkové vakcíny. Čili je to v tuto chvíli běžný chřipkový kmen, kterým se můžeme nakazit víceméně kdekoli v době, kdy začíná zvýšený výskyt této infekce.“

„Ale chřipka se vyskytuje, byť v minimální míře, i v době, kdy na sebe epidemicky nijak neupozorňuje. Těžko nalézt zdroj infekce v tomto případě, to ani není možné,“ dodala Havlíčková.

Lenka Jansová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme