‚Dveře NATO musí zůstat otevřené pro nové členy, ale hlavně Ukrajinu.‘ V Praze pokračuje jednání ministrů

Je třeba zajistit, aby dveře Severoatlantické aliance zůstaly otevřeny pro nové členy, včetně Ukrajiny a především pro ni, řekl ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) na začátku setkání ministrů zahraničí NATO v Praze. V hlavním městě se u příležitosti akce pohybuje kolem třiceti delegací.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americkým ministr zahraničí Antony Blinken (vlevo) se svým českým protějškem Janem Lipavským (Piráti)

Americkým ministr zahraničí Antony Blinken (vlevo) se svým českým protějškem Janem Lipavským (Piráti) | Foto: Zuzana Jarolímková | Zdroj: iROZHLAS.cz

Jednání zahájil generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. Hlavním cílem zasedání je podle Lipavského příprava na červencový summit ve Washingtonu. „Očekávám, že summit bude demonstrovat sílu našeho spojenectví a transatlantické vazby,“ řekl ministr. Měl by podle něj také pomoci formulovat strategie na zadržení ruské agrese a pomoc Ukrajině.

Jak se chystá ‚ministriáda‘ NATO v Praze? Jako malá olympiáda, říká diplomatka, která má akci na povel

Číst článek

Stoltenberg poděkoval Česku i vládě za to, že neformální zasedání v Praze hostí. Zopakoval, že tématy schůzky budou Ukrajina, obrana a partnerství se zeměmi v oblasti Indo-Pacifiku.

Neformální setkání ministrů zahraničí, které v Praze začalo ve čtvrtek, má podle Stoltenberga ukázat, že uskupení je schopno přizpůsobovat se změnám a reagovat na nové výzvy. Doufá, že jednání v české metropoli posunou spojence blíže ke konsenzu, ke kterému se musejí dobrat během červencového summitu ve Washingtonu.

Čtvrteční první den programu zaplnila hlavně bilaterální jednání. Americký šéf diplomacie Antony Blinken se sešel s Lipavským, ministryní obrany Janou Černochovou či prezidentem Petrem Pavlem. Hlava státu ve svém sídle ministry přijala a udělila při té příležitosti Stoltenbergovi Řád Tomáše Garrigua Masaryka III. třídy.

Součástí největší alianční akce v Česku od summitu NATO v Praze v roce 2002 byla také veřejná debata v Senátu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme