Dveře většiny ordinací praktických lékařů zůstaly zavřené

Praktičtí lékaři a pediatři dnes protestovali proti nízkým platbám od zdravotních pojišťoven. Mnoho z nich neordinovalo a na dveře vyvěsilo vysvětlující letáky a informace o tom, kde pacienty v nutných případech ošetří. Všeobecná zdravotní pojišťovna na akci reagovala prohlášením, že praktikům peníze přidá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

leták oznamující uzavření ordinace | Zdroj: ČTK

Dveře většiny ordinací byly už od rána zavřené a VZP ještě před polednem oznámila: platby lékařům zvýšíme, bude to ale na úkor toho, že nezaplatíme dobré lékaře ani finančně nezvýhodníme praxe v regionech, kde je jich málo.

VZP je ochotna jít až na 42 korun za pacienta, oproti současným 36 korunám. "Pokud přistoupíme na požadavek praktických lékařů, který zní minimálně 42 korun kapitace, potom nemůžeme dát tak vysokou hodnotu bodu a rozhodně nezbudou žádné peníze na odměňování, a proto ti špatní i ti dobří praktici budou mír stejně," uvedla mluvčí pojišťovny Jana Víšková.

Podobně se zřejmě zachovají i další pojišťovny. Podle Jaromíra Gajdáčka, ředitele Svazu zdravotních pojišťoven, ale nejsou jejich finance neomezené.

"Je třeba také odrážet možnosti toho systému, a jestli tento segment byl hluboko podfinancován, tak to je názor lékařů. Je třeba se také dívat na využití ordinací, na rozsah pracovní doby. Lékaři jenom hovoří, zaplaťte nám, protože my takové náklady máme," uvedl Gajdáček ve vysílání Radiožurnálu.

Reakce na oznámení VZP se různí. Zatímco pražské shromáždění lékařů dohodu podpořilo, regiony mají výhrady a 42 korun se jim zdá málo. Jako například na Zlínsku, kde letos protestují už potřetí.

Jak řekl předseda zlínského sdružení praktických lékařů Lubomír Nečas, jsou připraveni stávkovat znovu, tentokrát tři dny. "Naší lékaři si odhlasovali, že pokud to bude nezbytné, že jsou skutečně ochotní jít, i pokud by to bylo pouze z našeho kraje. Přesný termín zatím stanoven nebyl," řekl Nečas.

Ministerstvo zdravotnictví míní, že 42 korun je maximum, kterého nyní mohli praktici při vyjednávání s pojišťovnami dosáhnout. Ministr Tomáš Julínek z ODS dodal, že dnešní protest si praktici mohli odpustit. "Dokonce si myslím, že to jejich vyjednávací pozici trochu zhoršilo," podotkl Julínek.

Dnešní protest podpořila Česká lékařská komora, podle ní je primární péče podhodnocena. Mladí lékaři nemají o tento obor zájem a hrozí, že za několik let bude pro pacienty problém najít praktika.

Proti se naopak ostře staví Luboš Olejár, prezident Sdružení pacientů. "To nemá žádný význam ani smysl, ani společenský, ani věcný, ani odborný, protože v pátek jsou před podpisem dohody. Takže pokud mám zprávu jako člen dozorčí rady VZP, tak musím říct, že je to naprosto nesmyslné jednání," řekl Radiožurnálu Olejár.

O návrhu VZP některá regionální sdružení praktických lékařů ještě jednají. Zdá se ovšem, že vedení dostane mandát k tomu, aby v pátek dohodu s pojišťovnami podepsalo.

Marika Táborská, Martin Hromádka, Lucie Husárová 1, Marcela Hálová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme