Dvojice Svoboda-Snopková opět před soudem

Kauza bývalého ministra financí Iva Svobody a jeho poradkyně Barbory Snopkové byla dnes opět u soudu. Oba jsou podezřelí z hospodářských trestných činů v souvislosti s mělnickou společností Liberta. Středočeský krajský soud musel případ v minulých měsících odložit kvůli zdravotnímu stavu Barbory Snopkové. Stalo se tak i dnes. Ačkoli její advokát Richard Maleček předložil zdravotní potvrzení, podle kterého Snopková utrpěla zlomeninu nohy, soudce Petr Franc tomuto důvodu příliš nedůvěřuje. Objednal si proto posouzení lékařů vězeňské služby už během dopoledne. Nakonec ho skzetčně odložil.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

soud | Foto: Nejvyšší soud

Soud zasedal už od rána, ale soudce jednání přerušil, aby si nechal posoudit lékařské potvrzení, které přinesl advokát Snopkové. Podle něj se jeho klientka nemůže dostavit k soudu kvůli zlomenině nohy. Kvůli nemocem Snopkové bylo už soudní líčení od března přerušeno třikrát. Státní zástupce Petr Jirát doposud lékařským dobrozdáním důvěřoval. "Já jsem právník, nejsem lékař. Každopádně lékařům věřím, jsou tam dva nezávislé znalecké posudky, že paní Snopková je skutečně nemocná, takže já pevně věřím tomu, že jakmile se uzdraví, že skutečně to hlavní líčení začne."

Advokát Maleček důrazně odmítá, že by se jeho klientka snažila výhýbat se soudu. "V žádném případě. Máme to podpořeno lékařskými zprávami. Naopak máme zájem na tom, aby proces probíhal, ale zdravotní stav to neumožňuje." V 11 hodin se soud sešel znovu a odročil líčení na druhou polovinu srpna a na září.

Obžaloba viní dvojici hned z několika trestných činů. Oba měli například zpronevěřit přes pět a půl milionu korun. Peníze podle obžaloby neoprávněně převedly ze společnosti Liberta na své soukromé firmy Zoro Euro a Omnia. Státní zástupce Petr Jirát už dříve uvedl, že má v rukou dostatek důkazů. "Já se domnívám, že ta důkazní situace je velmi dobrá z pohledu obžaloby. My jsme stoprocentně zmapovali, zejména u toho trestného činu zpronevěry, toky finančních prostředků. Máme výpisy z účtu, máme převodní příkazy, máme výslechy svědků. Máme potvrzeno i z druhé strany, kam ty peníze skutečně šly."

Ivo Svoboda se k celé kauze teď odmítá vyjadřovat. "Nebudou žádná vyjádření, nebudu nic komentovat," říkal naposledy u soudu. Už dříve ale prohlásil, že je nevinný.

Svobodovi a Snopkové hrozí 5 až 12 let vězení.

Markéta Kaclová, Helena Šulcová, Lucie Weissová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme