Rozpad dvojkoalice: Starostové půjdou do voleb bez lidovců. Chceme budovat svou identitu, řekl Gazdík

Dvojkoalice KDU-ČSL a Starostů a nezávislých se rozpadá. Hnutí na úterním jednání celostátního výboru odmítlo nabídku lidovců na spojení kandidátek. Drtivá většina je pro samostatný postup ve sněmovních volbách, řekl po jednání předseda STAN Petr Gazdík. Do podzimních sněmovních voleb tak půjde hnutí samostatně. STAN zároveň rozhodl o podpoře Jiřího Drahoše jako kandidáta na prezidenta.

Tento článek je více než rok starý.

Praha (Aktualizováno: 20:54 25. 7. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda Starostů a nezávislých Petr Gazdík a předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek

Předseda Starostů a nezávislých Petr Gazdík a předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Starostové a nezávislí jednali v úterý za zavřenými dveřmi zhruba tři hodiny. Pro samostatnou cestu k volbám hlasovali téměř všichni členové širšího vedení hnutí. Jeden člověk se pak hlasování zdržel.

Přehrát

00:00 / 00:00

Starostové a nezávislí chtějí jít do voleb bez lidovců. Rozhodnutí STAN vysvětlil předseda hnutí Petr Gazdík

„Nejsme připraveni jít na kandidátku KDU-ČSL. Nejsme schopni vyměnit identitu hnutí Starostové a nezávislí tak, že budeme poslanci KDU-ČSL,“ řekl pro Radiožurnál po jednání předseda STAN Petr Gazdík.

Pro samostatnou kandidaturu bez lidovců byl také například poslanec Jan Farský z klubu TOP 09 a Starostů. „Je to poté, co lidovci bohužel ukončili koaliční spolupráci, jediná důstojná varianta,“ vysvětlil Farský.

Podobný model fungoval již dříve se stranou TOP 09. Zástupci STAN se ucházeli o hlasy voličů na kandidátkách TOP 09 mimo jiné ve sněmovních volbách v roce 2010 a v předčasných sněmovních volbách v roce 2013, ve kterých získalo uskupení celkem 11,99 procent hlasů a 26 poslaneckých mandátů. Hnutí ale tentokrát na nabídku lidovců kývnout nechce.

„Jsem dodnes poslancem TOP 09, zacyklili bychom se tak v začarovaném kruhu. V průzkumech veřejného mínění Starostové neexcelují, protože je voliči příliš samostatně nevnímají. Starostové chtějí budovat svoji identitu,“ uvedl pro Radiožurnál Gazdík.

Rozhodnutí Starostů a nezávislých jít do podzimních parlamentních voleb samostatně znamená podle lidovců zbytečné tříštění sil a přibližuje hrozbu monopolu jedné strany, uvedla KDU-ČSL v tiskovém prohlášení.

Společná kandidátka měla podle lidovců šanci získat víc hlasů. Strana podle prohlášení věří tomu, že budou se starosty spolupracovat po volbách.

Dlouhodobá spolupráce místo koalice

Předseda STAN se tento týden sejde se šéfem KDU-ČSL Pavlem Bělobrádkem, aby se dohodli na změně koaliční smlouvy. O výsledku jednání už ho prý informoval telefonicky.

Předseda Starostů a nezávislých Petr Gazdík | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

„Koaliční smlouva se vyčerpala tím, že KDU-ČSL chce, abychom šli na jejich kandidátku. V tomto týdnu se s Pavlem Bělobrádkem sejdeme a připravíme změnu koaliční smlouvy na smlouvu o dlouhodobé spolupráci,“ uvedl pro Radiožurnál Gazdík.

„S KDU-ČSL přirozeně spolupracujeme, například v Senátu nebo na úrovni krajů či obcí. Jsme si programově blízcí, ale ta desetiprocentní hranice brání, abychom kandidovali v koalici,“ doplnil.

STAN prý složí kandidátky včas

Lidovci se Starosty uzavřeli v dubnu smlouvu a do říjnových voleb chtěli jít jako koalice. KDU-ČSL ale minulý týden rozhodla o změně spolupráce a vyzvala hnutí STAN, aby vyslalo své zástupce na lidovecké kandidátky. Snížil by se tak volební práh pro vstup do sněmovny. Zatímco dvojkoalice by musela získat alespoň 10 procent, KDU-ČSL s podporou Starostů by stačilo 5 procent hlasů voličů.

Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

KDU-ČSL se rozhodla změnit formu spolupráce pod tlakem průzkumů veřejného mínění, které koalici nedávaly šanci na prolomení potřebné desetiprocentní hranice.

Volby se uskuteční v druhé polovině října, v polovině srpna musejí kandidující uskupení odevzdat kandidátky. Hnutí je podle Gazdíka schopné složit je včas. STAN chce kandidovat ve všech krajích.

Gazdík plánuje ve čtvrtek oznámit, kde se bude o hlasy voličů ucházet. V koaličním projektu s lidovci to byla Praha. Problém nevidí šéf STAN ani v penězích, které spolu s lidovci už do společného projektu dali. Jde zhruba o 2,5 milionu korun. Podobnou částku do projektu podle něj dali i lidovci.

STAN podporuje Drahoše na prezidenta

Celostátní výbor STAN zároveň v úterý přijal jednohlasné usnesení, že hnutí podporuje kandidaturu bývalého předsedy Akademie věd Jiřího Drahoše na prezidenta.

„Jiří Drahoš by byl důstojným prezidentem s přesahem na evropskou scénu. Osobně ho dlouhodobě podporuji a jsem rád, že se s mým názorem ztotožňují i Starostové,“ dodal Gazdík.

ako, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme