Na Dyji uhynuly další tuny ryb, opět kvůli nedostatku kyslíku. Na vině má být puštěná vodní elektrárna

U Bulhar na Břeclavsku uhynuly v neděli v Dyji další tuny ryb. Rybáři je budou v pondělí společně s dobrovolnými hasiči lovit. Zhruba 20 tun už vylovili po úhynu v minulém týdnu. Podle předsedy Moravského rybářského svazu, pobočného spolku Rakvice Zdeňka Blably uhynuly ryby opět kvůli nedostatku kyslíku. Podle mluvčího Povodí Moravy Petra Chmelaře je však situace složitější a od prvního úhynu povodí upravuje manipulaci na odtoku z dolní nádrže.

Břeclav (Aktualizováno: 13:05 25. 7. 2022) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Uhynulé ryby na řece Dyji z minulého týdne

Uhynulé ryby na řece Dyji z minulého týdne | Foto: Petr Uhlíř | Zdroj: ČTK

Podle něj je zřejmá souvislost s tím, že Povodí Moravy nechalo i po úhynu v minulém týdnu puštěnou vodní elektrárnu na Novomlýnských nádržích a kvůli tomu se do vody nedostal dostatek kyslíku, řekl Blabla.

Než do Svratky vjedou bagry. Rybáři z Mendelovy univerzity stěhují ryby v brněnské řece

Číst článek

Deficit kyslíku podle něj nastává v noci, kdy elektrárna ještě jela. Povodí ji zastavilo až v neděli.

V noci kyslík spotřebovávají silně rozmnožené sinice. Ty mají nyní ideální podmínky k růstu, protože v minulém týdnu bylo horko a zároveň je na Dyji kvůli suchu minimální průtok.

„A když jde voda přes elektrárnu, nespojí se se vzdušným kyslíkem, který by ji okysličil. Naštěstí se nám ji podařilo ve spolupráci s orgány pro životní prostředí zastavit,“ řekl Blabla.

Povodí podle Chmelaře konzultovalo s rybáři po prvním úhynu možnost pouštění vody pod segmenty, což jsou zařízení pro zadržení vody v přehradě.

Po otravě Bečvy přišlo ministerstvo životního prostředí se spoustou slibů. Které z nich splnilo?

Číst článek

„U nich se nachází masivní vrstva sinic. Od prvního úhynu existovalo riziko, že se do nadjezí v Bulharech dostanou další sinice, které situaci zhorší a v nočních hodinách budou spotřebovávat další kyslík. Z tohoto důvodu se dle domluvy s Moravským rybářským svazem pouštěla část průtoku přes elektrárnu z nejspodnějších částí nádrže, kde sinice nejsou, a část pod segmenty. Přes uvedené riziko vyplavení dalších sinic po nás rybáři požadovali zvýšení odtoku pod segmenty. Odtok pod segmenty jsme dle požadavku zdvojnásobili v sobotu. V neděli na ránem došlo k dalšímu úhynu ryb v nadjezí u Bulhar z důvodu kyslíkového deficitu. Příčinou úhynu byl opět náhlý úbytek kyslíku v nadjezí,“ uvedl Chmelař. Místostarosta Pola uvedl, že mrtvé ryby plavaly už od Nových Mlýnů a neuhynuly pouze v nadjezí.

Problém až po Břeclav

Podle místostarosty Bulhar Bedřicha Poly pustilo povodí vodu přes česla v neděli ráno, což se projevilo příznivě dále na toku s odstupem hodin.

Hasiči se také snaží vodu pod nádržemi provzdušňovat čerpadly a turbínami. Problém byl v řece od hráze dolní nádrže až po Břeclav.

V Dyji žijí jak býložravé ryby jako kapři, amuři, cejni či tolstolobici, tak draví candáti či sumci. „Jsme domluveni s hasiči, že dovezou kafilerní kontejner. Ryby ale začneme likvidovat až odpoledne. Naši lidé jsou v práci. A uvidíme, jak bude rozsah škod velký. Ze začátku jsou uhynulé ryby u dna a až se nafouknou, tak vyplavou,“ řekl Blabla.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme