Dzurinda ukončil návštěvu České republiky

Hlavním bodem druhého dne návštěvy slovenského premiéra Mikuláše Dzurindy v Praze byla schůzka s prezidentem Václavem Havlem. Hovořili spolu především o vstupu Slovenska do NATO. Dzurinda pak v Lichtenštejnském paláci pronesl přednášku o bezpečnosti, stabilitě a prosperitě a o úloze Slovenska a střední Evropy v integračním procesu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slovenský premiér Mikoláš Dzurinda hovořil při své návštěvě Prahy s prezidentem Václavem Havlem především o rozšiřování Severoatlantické aliance. Podle mluvčího prezidenta Ladislava Špačka si řekli, že je důležité, aby nové členské země - ČR, Polsko a Maďarsko - v NATO uspěly, aby summit NATO v roce 2002 v Praze mohl z této zkušenosti dovodit, že není riskantní přijímat další státy.

Český premiér Miloš Zeman a jeho slovenský protějšek Mikuláš Dzurinda při svém pondělním setkání vyzvali k jednání a hledání řešení zúčastněné strany ve sporu o pozemky v oblasti Kasárna. Podle nich ještě nejsou vyčerpána všechna východiska.

Oba premiéři se na setkání v Praze shodli, že by dále měly pokračovat rozhovory mezi slovenskou obcí Makov, kde se oblast Kasárna nachází, českými majiteli chat a také firmou vlastnící tyto pozemky. Dohady o pozemky pod chatami českých majitelů v oblasti Kasárna nastal poté, co makovské zastupitelstvo schválilo prodej pozemků slovenské soukromé firmě.

Mikuláš Dzurinda sice záležitost považuje za občanský spor, avšak nevyloučil ani zásah jeho kabinetu. Podle Miloše Zemana by se účastníci sporu měli sejít do 31. května. Jak zdůraznil, předložil slovenskému hostu návrh, který by měl přispět k řešení problému a zamezit jeho opakování, avšak odmítl k němu uvést podrobnosti.

Zlínští chataři jsou znechuceni přístupem premiérů Česka a Slovenska k otázce sporné rekreační oblasti Kasárna. Miloš Zeman a Mikuláš Dzurinda totiž pouze vyzvali účastníky sporu, aby o kauze prodeje pozemků pod českým majetkem opět jednali s obcí Makov. Zástupci sportovních klubů Zlín očekávali ráznější přístup obou politiků Pozemky pod jejich chatami totiž od února patří dvěma podnikatelům z Makova. Ti se neskrývají se záměrem získat i nemovitoti, které v polovině padesátých let zlínští sportovci na vlastní náklady vybudovali.

Předseda TJ Moravan Otrokovice Vladimír Janů sice se starostou Makova jednat chce, naději na úpspěch však nevidí. "Nám nezbyde nic než podat žaloby. Rozhodně to ale skončí u mezinárodního soudu a nakonec to bude ostuda ne pro Slováky, ale pro nás, že náš stát nedokázal vyřešit tak triviální záležitost." Makovský starosta chatařům vzkázal, že jednat s nimi může. Na požadavky změny hranice však slyšet nebude.

O dalším osudu pozemků na česko-slovenské hranici budou jednat zástupci Sportovních klubů Zlín s představiteli slovenské obce Makov ve středu. Je to poslední možnost, jak ještě na úrovni občanského sporu vyřešit prodej pozemků pod chatami českých organizací slovenským podnikatelům.

Se svým protějškem Milošem Zemanem jednal především o rozvoji a upevňování vzájemných vztahů - ať už v obchodní, kulturní či vojenské oblasti. Jak Mikuláš Dzurinda upřesnil, mimo jiné se dohodli na vytvoření společné česko-slovenské jednotky, která má být součástí mírových sborů KFOR. Navíc by měla být ve středu podepsáno memorandum ministrů Česka, Slovenska a Polska, kterým vznikne společná vojenská jednotka, která bude určena pro širší použití a Dzurinda věří, že bude i jistým předobrazem spolupráce těchto zemí v Severoatlantické alianci.

Markéta Kaclová, Milan Kopp, Viktorie Hošková, Roman Verner Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme