Džus místo minerálky, žádají podvodníci v zaplaveném Ústí

Chodí od jednoho humanitárního centra k druhému. Jezdí si pro jídlo a pití auty nebo taxíky. Za den objedou všechna centra ve městě, odevšad si něco odnesou a nemusí ani bydlet v evakuovaných oblastech. Když je pracovníci humanitárních center odmítnou, vyhrožují jim fyzickou likvidací. Takoví jsou lidé, kteří dokáží zneužít současnou situaci a solidaritu druhých. První případy už zaznamenali v Ústí nad Labem a v Děčíně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

humanitární pomoc | Foto: Jan Rosenauer

Řadu věcí přitom odmítají. Místo ochucené minerálky žádají multivitamínové džusy. Místo baget s krůtím chtějí raději kuřecí. V ubytovacích zařízeních, které zajistilo město, bydlí někteří z nich načerno, přestože jejich domovy voda neohrozila. Magistrát tak za ně zbytečně za každou noc zaplatí až 250 korun.

Početnější, zřejmě rodinné výpravy se dožadovaly zásob i na děčínské farní charitě. Ladislava Vopatová se nad některými požadavky nestačila divit. "Zaznamenali jsme u nás skutečně podivné požadavky, například na cigarety pro manžela," říká.

Nikdo z představitelů Ústí nad Labem o zneužívání humanitární pomoci nechtěl veřejně hovořit. Mimo mikrofony ale tuto smutnou skutečnost potvrzují strážníci i pracovníci center s pomocí. Naopak šéfka sociálního odboru v Děčíně Marie Grossová se netají, že podobné případy jsou ve městě časté. "Obcházejí všechny organizace, které poskytují pomoc, a snaží se to zneužít," říká. Dalším podobným pobným podvodům chce děčínská radnice rychle udělat přítrž. Jak Grossová dodává, chystají pracovníci sociálky kontroly.

Na Plzeňsku byl jeden ze skladů s humanitární pomocí dokonce vykraden. "Byla registrována jedna krádež humanitární pomoci na městském úřadě ve Švihově, pachatel byl dopaden a je obviněn," potvrdil Českému rozhlasu hejtman Petr Zimmermann.

Josef Suk, Daniel Kopecký, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme