Půl roku e-receptů. Lékaři jich vydali 29 milionů, brzy je Češi využijí i v zahraničí
Systém povinného vydávání e-receptů v Česku funguje už půl roku. V budoucnu bude možné vyzvednout léky na elektronický recept i v zahraničí. Státní ústav pro kontrolu léčiv už vyvíjí systém, díky němuž pacienti na český recept získají léky v zemích Evropské unie. Fungovat by měl od roku 2020.
Možnost získat léky na český předpis v zahraničí by přivítal třeba pětadvacetiletý Alexandr. „Dříve jsem musel žádat některé rodinné příslušníky, aby mi poslali požadované léky do zahraničí v době, kdy jsem nebyl v České republice,“ popisuje.
Vést záznamy o lécích pacienta? Lidé budou podle novely mít právo se sdílením nesouhlasit
Číst článek
Pokud ale pacienti budou chtít recept vyzvednout v cizině, musejí často počítat s vyššími doplatky, upozorňuje mluvčí lékového ústavu Hana Šindelářová.
„U nás jsou ty léky poměrně levné, a pokud by si pacient lék vyzvedával v zahraničí, tak se na něj budou vztahovat ceny a doplatky, které jsou v dané místní zemi,“ zdůrazňuje Šindelářová.
V Česku musí lékaři povinně e-recepty vydávat od ledna letošního roku. Za tu dobu jich vystavili už 29 milionů, což tvoří kolem 90 procent všech, které lékaři za poslední půl rok vypsali. Za porušení povinnosti budou hrozit pokuty až od příštího roku. Do systému e-receptů je celkem zapojených přes 36 tisíc lékařů a 15 tisíc zdravotnických zařízení.
Elektronický recept s kódem můžou lékaři posílat také emailem nebo sms zprávou. Právě o to mají pacienti stále větší zájem. Podle Šindělářové bylo od začátku roku předáno emailem 205 000 receptů a 840 000 prostřednictvím sms.