Zakázku k dálničním známkám zrušíme, oznámil nastupující ministr dopravy Havlíček

Zakázka na e-shop a další části systému k elektronickým dálničním známkám za 401 milionů korun bude zrušena. Oznámil to ve čtvrtek vicepremiér a budoucí ministr dopravy Karel Havlíček za ANO. Uvedl, že personální otázky na ministerstvu začne řešit po svém pátečním uvedení do funkce.

Praha (Aktualizováno: 8:47 23. 1. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Státní fond dopravní infrastruktury se původně na dodávce a provozu systému za 401 milionů korun dohodl s firmou Asseco Central Europe. Softwarová společnost ale již ve středu oznámila, že je ochotná od smlouvy odstoupit bez náhrady. 

Asseco CE je ochotné zrušit smlouvu k dálničním známkám. Premiér Babiš podá trestní oznámení

Číst článek

Uvedla, že ve výběrovém řízení postupovala v souladu s podmínkami zadavatele, situace kolem zakázky ale vážně poškozovala její třicetiletou reputaci. Na základě vzniklé situace, kdy bylo vážně poškozeno jméno naší společnosti, vnímáme náš návrh na ukončení smluvního vztahu v tomto projektu jako nevyhnutelný,“ sdělila společnost.

Zakázka byla terčem kritiky z řad odborníků, premiéra a šéfa ANO Andreje Babiše i opozice. Babiš při pracovní cestě v Izraeli ve středu novinářům řekl, že kvůli zakázce dokonce podá trestní oznámení. Důvodem jsou podle něj „znepokojivé informace“, které dostává.

Kvůli tendru skončil ve funkci ministr Vladimír Kremlík za ANO. Prezident ho na návrh předsedy vlády odvolal ke 23. lednu. Kremlík je sedmým ministrem, který druhou Babišovu vládu za zhruba rok a půl její existence opouští. Členem kabinetu byl necelých devět měsíců.

Prezident Zeman odvolal Kremlíka z funkce. Řízením ministerstva dopravy pověřil Havlíčka

Číst článek

Resort od následujícího dne oficiálně povede Karel Havlíček, který je nyní vicepremiérem a zároveň ministrem průmyslu a obchodu. Předseda vlády počítá s tím, že Havlíček bude řídit resort dopravy až do konce funkčního období současné vlády.

Proti tomu se sice postavila vládní ČSSD i KSČM, která kabinet podporuje, Babiš ale jejich nesouhlas odmítl. „Je to má kompetence. Já jsem se tak rozhodl,“ prohlásil.

Předseda vlády také vyzval k odstoupení náměstka ministra dopravy Tomáše Čočka a ředitele fondu Zbyňka Hořelicu.

Nový IT systém, který by měl zahrnovat mimo jiné e-shop či mobilní aplikaci, se pokusí vytvořit skupina programátorů ve veřejném hackathonu #ZNAMKAMARADA. Systém chtějí vytvořit během nadcházejícího víkendu, v pondělí ho pak zdarma předat státu.

Zakázka za 401 milionů

Státní fond dopravní infrastruktury plánoval utratit 401 milionů korun za e-shop, call centrum, uživatelský portál, mobilní aplikaci a další služby potřebné pro prodej elektronických dálničních známek. Měly by se začít prodávat od 1. ledna 2021, nahradí dosavadní papírové kupony.

Šéf fondu Zbyněk Hořelica cenu hájil například tím, že jde o maximální částku, která se v budoucnu může snížit. „Jde o významný informační systém, který bude navázán na další státní systémy,“ dodal.

Jak vzniká zakázka k dálničním známkám za 400 milionů? Její parametry ministerstvo tají

Číst článek

Státní fond nevyhlásil klasickou veřejnou soutěž, zakázka proběhla v režimu důvěrné. Nejdříve vybral jen pět firem, které mohou pracovat v tomto režimu. A zakázku nakonec vyhrála firma Asseco Central Europe, se kterou ministerstvo podepsalo smlouvu.

Příloha smlouvy, ve které jsou parametry zakázky ohledně systému na prodej elektronických dálničních známek, pak byla kompletně začerněná.

Ministerstvo dopravy, pod které fond spadá, bránilo utajení například tím, že součástí zakázky jsou i automobily osvobozené od dálničního poplatku, mezi které patří i vozidla tajných služeb.

„Částečně používají i argument, že by to odhalilo bezpečností parametry systému a ohrozilo by to jeho bezpečnost, což je nesmysl,“ uvedl pro iROZHLAS.cz zakladatel portálu Hlídač státu Michal Bláha.

Důvodem, proč stát nechce zveřejnit podrobnosti o zakázce, je kromě důvěrného režimu i to, že tyto informace považuje společnost za svoje obchodní tajemství.

ako, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme