Chtěl hudební nástroj za cenu přepínače. Zákazník z e-shopu levné kytary neuspěl ani u Ústavního soudu

Český e-shop s konečnou platností nemusí dodat zboží, které ve své nabídce chybně označil. Ústavní soud odmítl stížnost klienta, jenž trval na dodání dvou elektrických kytar Fender Telecaster J5 za celkovou cenu 1134 korun, vyplývá to z databáze usnesení. Skutečná cena originálních kytar americké značky Fender je mnohonásobně vyšší, odvíjí se od modelu a provedení.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejvyšší soud České republiky v Brně | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Muž si zboží objednal v lednu 2014. O pár hodin později dostal e-mailem omluvu s vysvětlením, že u nabízeného zboží v e-shopu byl omylem umístěný chybný obrázek. Obchod objednávku stornoval a zákazníkovi nabídl slevu na další nákup. Zákazník ale trval na původní objednávce a kytar se domáhal soudní cestou.

Chyběla smlouva

Obvodní soud pro Prahu 9 v dubnu 2015 konstatoval, že obchod chyboval, avšak žalobu zamítl s vysvětlením, že nebyla uzavřena žádná smlouva. Obchod a zákazník se totiž neshodovali v tom, co je předmětem koupě. Zatímco e-shop pod daným kódem nabízel jen přepínač k elektrické kytaře, zákazník tvrdil, že si zakoupil dva hudební nástroje.

Obliba zahraničních e-shopů roste. Češi v nich za pololetí utratili 19,5 miliardy, o třetinu více než loni

Číst článek

V lednu 2016 verdikt potvrdil Městský soud v Praze, podle kterého zákazník očividně nejednal v důvěře, že prodejce skutečně za daných podmínek nabízí kytaru. Muž letos neuspěl ani u Nejvyššího soudu.

V ústavní stížnosti zákazník zdůraznil, že celou situaci vyvolala chyba e-shopu a že justice chybovala, když upřednostnila práva prodejce před právy spotřebitele. Ústavní soud stížnost označil za zjevně neopodstatněnou. „Obecné civilní soudy všech stupňů dle přesvědčení Ústavního soudu věc stěžovatele dostatečně posoudily a svá rozhodnutí řádně zdůvodnily,“ stojí v usnesení.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme