‚E-shop už nebude bezplatná půjčovna.‘ Novela zákona zpřísní nakupování na internetu

Špinavé oblečení, notebooky plné dat nebo také rozbité hračky. I v takovém stavu musí internetové obchody přijímat zboží zpět. Ze zákona jim to ukládá 14denní lhůta. Jenže to by se mělo změnit. Česko teď totiž podle Evropské unie musí právě tato pravidla zpřísnit.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

E-shop, online nakupování (ilustrační foto)

Nakupování po internetu (ilustrační foto) | Foto: Elaine Smith/CC0 1.0 Universal | Zdroj: Flickr

„Stalo se mi už asi po třetí, kdy mi zákazník vracel po ‚pouhém vyzkoušení‘ mikinu nebo kabátek, ze kterého si jeho pes musel nejspíš udělat minimálně pelech. Je to nevhodné, netaktní a ano… nechutné. Takovéto vratky nebudu přijímat,“ vyzývá na svých facebookových stránkách návrhářka Míla zákazníky.

Ostravskou dílnu provozuje už několik let, svým klientům se snaží vycházet vstříc, ale poslední dobou se podle ní oblečení vrací v špatném stavu. Podobnou zkušenost mají ale i známé značky.

„V našem případě šlo zejména v uvozovkách o půjčování si oblečení na různé příležitosti jako svatby, plesy a promoce. Zboží se nám vracelo evidentně nošené, bez visaček, se stopami po make-upu či parfému,“ přibližuje pro Radiožurnál Martin Roubal, manažer pro internetový prodej společnosti Pietro Filipi.

Přehrát

00:00 / 00:00

Chystaný zákon upravující pravidla pro e-shopy představuje reportáž Terezy Beránkové

Kromě oblečení se ve špatném stavu nejčastěji vrací hračky. Jak v takových případech e-shopy postupují, vysvětluje mluvčí Mall.cz Pavlína Hobíková: „Pokud je zboží viditelně používané a třeba i znehodnocené, ve výjimečných případech ponižujeme vrácenou cenu. Částku snižujeme o náklady, které musíme vynaložit na uvedení výrobku do prodejního stavu.“

To ale e-shopy stojí peníze. „Po důkladné kontrole označíme zboží jako ‚rozbaleno‘. Následně ho nabízíme se slevou,“ popisuje zkušenosti Patricie Šedivá z internetového obchodu Alza.cz.

Pravidla schválená EU

Pomoct by teď měla obchodníkům novela občanského zákoníku z dílny ministerstva spravedlnosti. Resort totiž musí do českého práva zařadit pravidla nakupování na internetu, která schválila Evropské unie.

„Nově by nemělo být možné takto používat e-shop jako bezplatnou půjčovnu. Spotřebitel bude podle novely odpovídat za snížení hodnoty zboží, jestliže jej bude užívat jinak, než je nutné pro to, aby se seznámil s povahou, funkčností a vlastnostmi,“ vysvětluje Jakub Adámek z advokátní kanceláře Řanda Havel Legal.

Přes 80 procent kontrolovaných českých e-shopů porušilo zákon. ‚Podvodné přibývají,‘ říká inspekce

Číst článek

Zpřesnit by se taky měly okolnosti objednávání a placení. Nově tak kliknutí na objednávkové tlačítko bude znamenat taky povinnost zaplatit. Podle Jana Vetyšky, ředitele Asociace pro elektronickou komerci, to ale bude pro e-shopy znamenat další náklady na předělání stránek internetových prodejců.

„Teď je otázka, jestli třeba text, který bude pouze ‚zaplatit‘, což už dneska na některých e-shopech je, a to nejen ve smyslu objednat, ale taky přímo zaplatit, jestli je dostačující,“ popisuje Vetyška.

Připravovanou novelu už měla na stole i legislativní rada vlády, zatím ji ale ministerstvu spravedlnosti vrátila k přepracování.

Tereza Beránková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme