Kauza Energie pod kontrolou: soud spojil dvě žaloby na Tejmla do jednoho procesu

K rozuzlení se blíží kauza, ve které řada obcí a škol přišla o peníze. Na konci února bude před okresním soudem v Hodoníně pokračovat proces s ředitelem společnosti Energie pod kontrolou Davidem Tejmlem. Ten je obžalovaný z poškození věřitele a porušení povinnosti v insolvenčním řízení. Jak zjistil server iROZHLAS.cz, soud obě žaloby, které jsou proti němu vedeny, spojil do jednoho řízení.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Energie pod kontrolou

Energie pod kontrolou | Zdroj: Energie pod kontrolou

„U okresního soudu v Hodoníně byla v loňském roce podána obžaloba na jednu fyzickou osobu pro přečin porušení povinnosti v insolvenčním řízení a současně tatáž obžaloba na jednu právnickou osobu pro zločin krácení daně, poplatku a podobné povinné platby,“ řekl serveru iROZHLAS.cz mluvčí hodonínského soudu Petr Motyčka.

Obce chtěly levnou elektřinu, přišly o desítky milionů. Kvůli projektu Energie pod kontrolou padla obžaloba

Číst článek

Soud se také rozhodl sloučit novou žalobu s procesem ve věci poškození věřitele. „Následně bylo rozhodnuto o spojení této věci ke společnému projednání a rozhodnutí v řízení o věci, pro kterou padla již dříve obžaloba proti téže fyzické osobě pro zločin poškození věřitele,“ dodal Motyčka.

Tejmlova společnost Energie pod kontrolou v roce 2014 slibovala obcím, městům a školám výhodnější nákup elektrické energie. Svou podporu jim vyjádřila před volbami také KDU-ČSL. Řada obcí i škol poslala firmě zálohy, ale po třech letech z firmy zbyla jen skořápka, víc než 400 věřitelů a pohledávky za 241 milionů korun.

Obecně prospěšná společnost Energie pod kontrolou neplatila svým obchodním partnerům, nevracela ani přeplatky za elektřinu. Po firmě přepsané na bílé koně zůstaly nesplacené dluhy za 162 milionů korun. Balík smluv s městy a obcemi přešel na firmu Energie Pro.

Nejdřív zpronevěra

Původně byl Tejml stíhán za zpronevěru, protože podle detektivů měl z firmy vyvést desítky milionů. „Získal a neoprávněně se obohatil o částku nejméně 46 396 913 korun,“ psali policisté, jak už dříve informoval server iROZHLAS.cz, do usnesení o zahájení trestního stíhání.

Druhé obvinění šéfa vytunelované Energie pod kontrolou. Nepomáhá s hledáním zmizelých milionů

Číst článek

Po roce a půl ale případ překvalifikovali na poškození věřitele, protože podle zastupitelství způsobil škodu velkého rozsahu.

Z firmy při vyšetřování mizely majetky za miliony korun, které mohly umořit některé dluhy vůči věřitelům. Server iROZHLAS.cz popsal, jak manažeři Energie pod kontrolou vyvedli pozemek i se skladovací halou v Hodoníně.

Redakce se snažila Tejmla kontaktovat, na telefonát, ani SMS ale nereagoval. Už dříve ale jeho právník popřel, že peníze z firmy zmizely. Řádně se prý s nimi obchodovalo.

Petr Jadrný, ogo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme