Ebola v Česku není, testy u muže z Bulovky nemoc nepotvrdily

Pacient hospitalizovaný od čtvrtka v pražské Nemocnici Na Bulovce ebolu nemá. Podezření na smrtelnou nemoc vyvrátil test laboratoře z německého ústavu Roberta Kocha. Ministerstvo zdravotnictví v reakci druhé podezření na ebolu v Česku chce prověřit připravenost nemocnice v Těchoníně. Zároveň ubezpečuje veřejnost, že možnost šíření nákazy tímto onemocněním je na území ČR minimální.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nemocnice Na Bulovce

Nemocnice Na Bulovce | Foto: Nemocnice Na Bulovce

Pacientem je 56letý český podnikatel, který se před zhruba třemi týdny vrátil z Monrovie v Libérii. Má horečky, jiné příznaky eboly však nevykazoval. Podle ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka z ČSSD může mít pacient malárii.

„Laboratorní testy naštěstí ebolu nepotvrdily. Jedno z těch podezření je na malárii a musí se tam provést ještě nějaká vyšetření. Podstatné je, že ebola to není, a že to je některá z tropických horeček,“ řekl ministr.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ani druhé podezření na ebolu v ČR se nepotvrdilo. MZ představilo další postup. Podrobnosti zjišťoval redaktor Jaroslav Gavenda.

Jeho slova potvrdila také ředitelka nemocnice Andrea Vrbovská. „Projevy, které pacient měl, tedy vysoká horečka, která má asi 5denní historii, může napovídat malarickému onemocnění nebo tropické horečce Dengue,“ uvedla.

„Malarika už pacient dostal, antibiotika také. Takže v tuto chvíli základní prevence i terapie byla nasazená a bude se v ní pokračovat ve smyslu toho, že už víme, že to není ebola,“ dodala.

Nemocnice v Těchoníně vyzkouší připravenost na ebolu

Dnes ráno kvůli druhému podezření na nákazu ebolou v ČR zasedal pracovní štáb Ústřední epidemiologické komise. Domluvili se, že nemocnice v Těchoníně na Ústeckoorlicku vyzkouší preventivně připravenost na ebolu.

„Na zasedání pracovního štábu Ústřední epidemiologické komise jsme se domluvili ještě na jedné věci. Tímto podezřením jsme vlastně prověřili funkčnost v reálu celého systému od záchytu pacienta v terénu až po Nemocnici na Bulovce,“ uvedl ministr zdravotnictví Němeček.

„Ale domníváme se, že by bylo vhodné i v praxi prověřit funkčnost druhého pracoviště, to znamená Těchonína. Já bych navrhl, aby se konalo aktivní cvičení tedy i s aktivací Těchonína a prověřením všech systémů v tomto pracovišti,“ dodal. Detaily cvičení v Těchoníne bude řešit komise příští týden.

Přehrát

00:00 / 00:00

O připravenosti ČR na možnost výskytu eboly mluvil předseda České vakcinologické společnosti a ředitel FN Hradec Králové Roman Prymula

Podle předsedy České vakcinologické společnosti a ředitele FN Hradec Králové Romana Prymuly je nemocnice v Těchoníně lépe připravená na ebolu, než Nemocnice Na Bulovce.

„Je připravena lépe, co do kapacity, tak do vybavenosti. Celá nemocnice je na úrovni téměř BSL-4, tedy nejvyššího stupně ochrany. Pokud by byla nějaká panická reakce mezi veřejností, kdy se bude objevovat více potenciálně pozitivních případů, je jasné, že záložní systém musí být zmobilizován,“ přiblížil.

V Těchoníně ošetřují pacienty s vysoce nakažlivými nemocemi. Právě tady by se mohla léčit ebola | Foto: Filip Jandourek

Již v polovině září hygienici a zdravotníci prověřovali možný výskyt eboly v Česku u afrického studenta v Pardubicích. U mladíka se totiž po návratu od přítelkyně z Konga, kde se virus šíří, objevily horečky. Ebolu ale následně hygienici vyloučili.

„Česko ale musí počítat s tím, že dříve nebo později k výskytu eboly v zemi dojít může. Nemyslím, že budeme první zemí, kam ebolou nakažený pacient dorazí z těch okolních. Třeba Německo či Francie jsou skutečně ohrožené, a proto Francie začíná uvažovat o tom, že by omezila lety,“ upozornil profesor Prymula.

Současná epidemie eboly je nejhorší v historii

Ebola se letos začala rychle šířit v Africe. Onemocnění má vysokou úmrtnost, v průměru 60 procent nakažených zemře. Podle informací Světové zdravotnické organizace (WHO) činil k 5. říjnu počet obětí ve třech nejhůře zasažených zemích, tedy Libérii, Sieře Leone a Guineji, 3879 lidí, přičemž nakaženo jich bylo celkem 8033.

Evropské země se snaží mírnit obavy ze šíření viru ebola mimo africký kontinent. Španělská vláda odmítá, že by nedodržela bezpečnostní předpisy. Podle Madridu se zdravotní sestra nakazila kvůli lidskému selhání. Její stav se mezitím zhoršil. V izolaci leží také manžel zdravotnice a dalších šest lidí.

Francouzské aerolinky kvůli ebole zastavily lety do Sierry Leone. V Makedonii zemřel Brit, který trpěl příznaky nemoci. Zatím se nepotvrdilo, jestli měl ebolu. Británie už ale preventivně zpřísňuje kontroly na dvou hlavních letištích Heathrow a Gattwick.

Ebola ve světě | Foto: Český rozhlas

ČTK, Pavla Firbacherová, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme