Armáda neprodlouží historikovi Stehlíkovi kontrakt. Babiš s tím nesouhlasí a chce rozhodnutí změnit

Premiér Andrej Babiš (ANO) nesouhlasí s odvoláním ředitele odboru pro válečné veterány na ministerstvu obrany Eduarda Stehlíka. Předseda vlády uvedl na twitteru, že šéfa resortu obrany Ladislava Metnara (za ANO) „požádá, aby toto nerozumné rozhodnutí změnil.“ Stehlík v pátek ČTK potvrdil, že na ministerstvu končí. Mluvčí resortu Jan Pejšek uvedl, že bude pozici šéfa odboru zastávat civilista.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Eduard Stehlík | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Informaci o Stehlíkově konci ve funkci ředitele odboru pro válečné veterány přinesl v pátek server Euro.cz. S odkazem na vysoce postaveného úředníka z ministerské sekce správy a řízení organizací uvedl, že Stehlík ve funkci nekončí jen kvůli tomu, že mu 31. prosince v armádě končí závazek. Jde podle něj zřejmě i o důsledek dlouhodobě vyhrocené situace ve veteránském odboru.

Stát by se měl o veterány postarat. Vojáky do boje neposílají generálové, ale politici, říká Stehlík

Číst článek

Čtyřiapadesátiletý Stehlík byl ve funkci od roku 2014. V pátek řekl, že se pravděpodobně do nového výběrového řízení nepřihlásí. Ministerstvo totiž chce ve funkci civilistu, s čímž on nesouhlasí.

Svůj postoj zdůvodnil přesvědčením, že v čele odboru by měl stát voják. Civilista bude mít podle něj mnohem těžší pozici při jednání s partnery z jiných zemí, například Ruska, kde tyto posty zastávají vojáci, ale i s vojáky v Česku, protože je nedokáže přesvědčit, že „je jedním z nich“, jak uvedl.

Se Stehlíkovým koncem v čele odboru ale nesouhlasí premiér Babiš. Na svém twitterovém účtu napsal, že ministra Metnara požádá, aby rozhodnutí, které označil za „nerozumné“, změnil.

Souhlas. Požádám ministra @Lubomír Metnar, aby toto nerozumné rozhodnutí změnil.

17:16 – 09. 11. 2019

11 93

Premiér reagoval na příspěvek poslance Patrika Nachera (za ANO), který na twitteru uvedl: „Tak tohle fakt nepochopím. Eduard Stehlík je pojem, uznávaný historik a takovými kroky naše armáda a ministerstvo obrany tak maximálně ztrácí kredit.“

Podle mluvčího ministerstva obrany dlouhodobě dochází ke snižování tabulkových míst a ke zcivilňování vojenských pozic. Resort podle něj Stehlíkovi nabídne prodloužení smlouvy, pokud pro něj nalezne adekvátní vojenskou pozici.

Tak tohle fakt nepochopím. Eduard Stehlík je pojem, uznávaný historik a takovými kroky naše armáda a ministerstvo obrany tak maximálně ztrácí kredit...
euro.cz/udalosti/konec…

09:05 – 09. 11. 2019

13 171

jgr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme