EET dopadne i na tisíce vietnamských obchodníků. Berou ho vážněji než Češi

Už 1. března čeká Čechy druhá vlna elektronické evidence tržeb. Týkat se bude velkoobchodů a maloobchodů. Dotkne se i tisíců obchodníků vietnamské národnosti. Většina z nich je na EET připravena, berou ji možná vážněji než Češi, shodují se předseda Česko-vietnamské společnosti Marcel Winter i firmy prodávající pokladny.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Billboard upozorňující vietnamské obchodníky na koupi pokladny EET ve vietnamštině.

Billboard upozorňující vietnamské obchodníky na koupi pokladny EET ve vietnamštině. | Foto: Hana Mazancová

„Nemám, ale brzo budu,“ reaguje vietnamský prodejce na pražském sídlišti Nové Butovice na dotaz Zpravodajského webu Českého rozhlasu, zda už si pořídil pokladnu pro elektronickou evidenci tržeb (EET).

Tu si budou nejpozději do konce února muset pořídit všichni vietnamští prodejci, kterých je podle Marcela Wintera 6000 až 12 000. Pro porovnání - společnost Ahold, která patří mezi největší sítě prodejen, provozuje v Česku 330 prodejen.

Vietnamci ale přípravu na EET nepodcenili, připravují se už rok, tvrdí Winter, což ostatně potvrzuje i mluvčí Generálního finančního ředitelství Linda Paterová.

„Ministerstvo financí a finanční správa byly kontaktovány v dubnu loňského roku zástupci vietnamské komunity, kteří projevili zájem o spolupráci. Zástupci přiznali, že mnoho vietnamských občanů nehovoří česky. Proto se snažíme pro ně zprostředkovat informace ve vietnamštině,“ řekla Zpravodajskému webu Českého rozhlasu.

Do druhé vlny EET zbývá necelý měsíc. O údaje si zatím zažádala jen pětina podnikatelů

Číst článek

Ministerstvo i finanční správa žádosti vietnamské komunity vyhověly. „Vyvíjíme, myslím, z hlediska státní správy bezprecedentní aktivity,“ potvrdil mluvčí ministerstva financí Michal Žurovec. Potvrzuje to i Winter. „Na finančních úřadech v Praze, Brně a podobně jsou ve vietnamštině návody a letáky a státní správa je tam Vietnamcům rozdává. Konferencí by mohlo být více, ale nejsme tu sami,“ řekl.

„Už vloni například proběhlo školení vietnamských obchodníků přímo v nákupním centru Sapa, kde byl přítomen i ministr financí Andrej Babiš (ANO) i jeho náměstkyně. Svaz vietnamských studentů a mládeže ve spolupráci ve spolupráci s ministerstvem financí také přeložil do vietnamštiny všechny návody, všechny letáky ministerstva financí,“ pochvaluje si spolupráci předseda Česko-vietnamské společnosti.

Pomáhají i firmy

S přechodem na elektronickou evidenci tržeb Vietnamcům nepomáhá jen stát. „Během posledního půl roku mají velký zájem také soukromé firmy, které nabízejí obchodníkům malé pokladny, mají billboardy v tržnicích, inzerují ve vietnamském tisku a tak dále,“ řekl Winter.

V Sapě probíhají i pravidelná školení a semináře. Vietnamci zde také mohou koupit pokladny, které jsou kompletně přeloženy do vietnamštiny.

„Náš produkt je kompletně přeložený do vietnamštiny. Nejen pokladna, ale také administrační webové rozhraní, pomocí kterého systém spravuje, i celá dokumentace je ve vietnamštině,“ popsal Hynek Pášma ze společnosti MarkEETa, která prodává pokladny EET.

Vietnamci berou EET vážně

Vietnamská komunita přistupuje k EET velmi seriózně. „Vědí, že pokladnu musí mít, protože obchod je jediné živobytí pro jejich rodiny. Musí pracovat, aby dětem zaplatili studium na kvalitních středních a vysokých školách. Oni sem přišli finančně pomoci své rodině, svým rodičům doma ve Vietnamu a nemůžou si dovolit porušovat zákony, aby o práci přišli. Musí tomu vše podřídit,“ řekl Winter.

„ Vietnamci se dívají na EET jako na příležitost a kupují pokladní systémy vyspělejší s tím, že jim pomůžou v podnikání. Michal Wantulok z firmy Dotykačka, která pokladny prodává. “

Předseda Česko-vietnamské společnosti se domnívá, že většina obchodníků přechod na EET zvládne. „Pro ně je to jen o pořízení pokladny, která se dá koupit i za pět tisíc nebo v rámci paušálu. Věřím, že EET většina zvládne,“ dodal. Podle něj už většina obchodníků pokladny má. A nekupují si ty nejlevnější modely.

„U Čechů spíš vidíme snahu vyřešit EET co nejlevněji, nejlépe zadarmo. Víc energie věnují snaze systém obejít než hledat řešení, které by jim pomohlo v podnikání. Nechtějí přizpůsobovat svoje myšlení EET, ale přizpůsobují EET procesům, které mají zavedené.“

Obchodníkům z jiných zemí se nevěnují

Obchodníkům z jiných zemí než České republiky nebo Vietnamu se ani ministerstvo financí, ani soukromé firmy příliš nevěnují. „Z hlediska maloobchodu a velkoobchodu po našich občanech je vietnamská komunita nejsilnější, takže tam se zaměřujeme především. Ale komunikujeme i v angličtině, takže na nikoho nezapomínáme,“ vysvětlil Žurovec z ministerstva financí.

„Ostatní národnosti nevnímáme jako komunitu, která by potřebovala nějakou speciální péči. Umožňujeme přepnutí do angličtiny, ale hlavní jazyk pro ovládání je čeština. Jediná výjimka je právě vietnamština,“ doplňuje Pášma.

Kominíci i kartářky. EET v příštím roce dopadne na statisíce živnostníků

Číst článek

Konkurenční systém Dotykačka je možné přepnout do dvanácti jazyků. „Zájem je ale jen o češtinu, angličtinu, vietnamštinu a čínštinu.“

Pouze finanční správa se více věnovala obchodníkům jiných národností. „Proběhla spolupráce formou přednášek s Číňany, Rusy a Ukrajinci. Naším úředním jazykem je čeština, proto veškeré informace poskytujeme v češtině. Webové stránky etrzby.cz jsou nadto v základním rozsahu přeloženy také do angličtiny. Pokud nás ale kontaktují podnikatelé jiných národností, rádi jim poskytneme stejné informace,“ dodala Paterová.

Datový tým Českého rozhlasu zpracoval interaktivní mapu, na které se můžete podívat, kde v České republice jsou přihlášeni cizinci k pobytu.

Petr Jadrný Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme