‚Kanon na vrabce, drahý, velmi málo účinný.‘ Navzdory opozici novela o EET pokračuje v cestě sněmovnou

Sněmovna v pátek na osmý pokus dokončila první čtení vládní novely zákona o evidenci tržeb (EET). Projednávání začalo v září. Páteční krok neznamená schválení předlohy, ale její posunutí do druhého čtení, v němž se jí bude zabývat především sněmovní rozpočtový výbor. Rozpravu provázely rozsáhlé kritické projevy opozičních poslanců, naopak poslanci ANO evidenci tržeb hájili. Některé opoziční strany si kvůli tomu vysloužily kritiku za obstrukce.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Elektronická evidence tržeb, EET (ilustrační foto)

EET (ilustrační foto) | Zdroj: Profimedia

Novela zákona o EET především reaguje na předloňské rozhodnutí Ústavního soudu, který část zákona zrušil. Rozšiřuje evidenci na další odvětví, která jí dosud nepodléhala, půjde třeba o služby řemeslníků.

Lidé nebyli na EET a kontrolní hlášení připravení. Chci zlepšit naši pověst, říká nová šéfka finanční správy

Číst článek

Části podnikatelů má usnadnit evidování tržeb tak, aby to mohli dělat bez připojení k internetu. Do desetiprocentní sazby daně z přidané hodnoty přesouvá například stravovací služby, úklidové práce, domácí pečovatelské služby, vodné a stočné nebo prodej řezaných květin.

Sněmovna již v prvním čtení neschválila návrh na zamítnutí předlohy, který vznesli Piráti a připojily se k němu ODS a TOP 09. Pro zamítnutí hlasovaly všechny opoziční strany. Neprošel ani návrh na vrácení předlohy vládě k dopracování, který vznesl Vojtěch Munzar (ODS).

Kritika poslanců

Debatu v prvním čtení provázely kritické projevy opozičních poslanců, které pokračovaly i v pátek. „EET je nástroj, kterým se stávají podnikatelé automaticky podezřelými,“ řekl Jan Skopeček (ODS).

Vláda vliv EET nadhodnocuje, tvrdí pirát Ferjenčík. Zveřejnil vlastní analýzu evidence tržeb

Číst článek

„Je to prostě kanon na vrabce, drahý, velmi málo účinný,“ prohlásil Miroslav Kalousek (TOP 09).  Ve druhém čtení chce předložit návrh na zrušení celého zákona o EET.

„Tento zákon ničí drobné živnostníky, drobné podnikatele, dokonce střední firmy, nahrává nadnárodním koncernům,“ prohlásil Radim Fiala (SPD).

Přínosy EET zpochybnil Pirát Mikuláš Ferjenčík. Vláda je podle něj nadhodnocuje a další dvě vlny, které novela přináší, podle něj nebudou mít přínos žádný.

Kontrolovat dodržování evidence tržeb například u malíře pokojů nebo instalatéra podle něj nebude možné. Třetí a čtvrtá vlna dopadne nejhůře právě na poctivé živnostníky, dodal.

Více úředníků nebude

„Mám podrobnou analýzu a jsem připravena o ní debatovat na odborných výborech,“ reagovala ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). „Žádný nárůst počtu úředníků nebude,“ ujistila.

‚Trafika není bufet v divadle.‘ Soud rozhodl první spor o zjednodušený režim EET, podnikatel prohrál

Číst článek

Pro kontrolní činnost EET již stát podle ní nabral 300 úředníků do finanční správy a 100 úředníků do celní správy. Uvedla také, že pokuty při kontrolách EET padly u třetiny pochybení, zatímco dvě třetiny se vyřešily napomenutím a domluvou na místě.

Lidovci chtějí předložit pozměňovací návrhy, které z EET vyjmou živnostníky s obratem do jednoho milionu korun, oznámil předseda jejich klubu Jan Bartošek. Stejný úmysl již v úterý avizovali poslanci STAN.

Norma také řeší náběh třetí a čtvrté vlny EET, jejichž start odložilo rozhodnutí Ústavního soudu.

Prvního dne sedmého měsíce od nabytí účinnosti novely se má evidence tržeb rozšířit i na ty obory, které jí dosud nepodléhaly.

Podle průzkumu vidí EET pozitivně 68 procent Čechů. Účtenkovka se líbí dvěma pětinám lidí

Číst článek

Třetí vlna EET se měla od loňského března týkat stánkového prodeje občerstvení bez stolů a židlí, farmářských trhů, dále služeb účetních, advokátů či lékařů. Od loňského června se do systému měli zapojit vybraní řemeslníci.

Podnikatelé, kteří nejsou plátci DPH, mají nejvýše dva zaměstnance a budou mít hotovostní tržby během 12 měsíců do 200 tisíc korun, by mohli začít evidovat tržby bez připojení k internetu.

Další podmínkou bude to, že ani jejich očekávané hotovostní tržby by během následujících 12 měsíců neměly překročit uvedenou hranici.

Budou muset ovšem využívat papírové účtenky poskytnuté ministerstvem financí a čtvrtletně posílat finanční správě údaje o tržbách. Někteří poslanci ale označují zvolenou hranici 200 tisíc korun za příliš nízkou a budou ji chtít zvýšit.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme