EK požaduje větší transparentnost veřejných zakázek u evropských projektů na MŠ

Zástupci Evropské komise požadují po ministerstvu školství, aby lépe a více transparentně vypisovalo veřejné zakázky na velké evropské projekty. Shodli se na tom komisaři, kteří v Česku hodnotili kvalitu čerpání peněz z Bruselu u jednoho z operačních programů. Z něj půjdou v dalších letech desítky miliard korun na špičková výzkumní centra.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy. Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec

Komisi šlo hlavně o to, aby u staveb velkých výzkumných center nedocházelo ke zneužití peněz. Radiožurnálu to potvrdil Marek Blažka, tajemník Rady vlády pro výzkum a vývoj, který se dnešní schůzky zúčastnil.

„Drtivá většina prostředků, ať na stavební práce nebo na nákup přístrojů, služeb a tak dále, je realizována formou veřejných zakázek. U velkých projektů je to 170 veřejných zakázek a zhruba 25 z nich je nad 10 milionů korun. Čili tam byla přijata řada opatření. Cena bude hlavním hodnotícím kritériem,“ přiblížil.

Další prověrka z Bruselu čeká na ministerstvo školství ve čtvrtek, kdy se komisaři zaměří na další evropský program, který úřad spravuje. Zněj mají jít miliardy na regionální školství. Komisaři ho považují za rizikový.

Ondřej Houska, Petra Benešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme