Ekologická sdružení zpochybňují kolaudaci Temelína

Jaderná elektrárna Temelín není podle ekologických sdružení zkolaudovaná. O kolaudaci elektrárny po téměř šesti letech provozu rozhodl jihočeský krajský úřad, rozhodnutí podle kraje nabylo právní moci. Sdružení ale tvrdí, že je nepravomocné, a proto se proti němu odvolala.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaderná elektrárna Temelín

Jaderná elektrárna Temelín | Foto: Jan Rosenauer

Sdružení Jihočeské matky zpochybňují kolaudaci Jaderné elektrárny Temelín. Jedním z hlavních důvodů je podle právní zástupkyně sdružení Radky Dohnalové to, že takzvané vodoprávní řízení, které rozhoduje o kolaudaci vodních součástí elektrárny, zatím nezačalo.

"Jde zde o dvě kolaudační řízení, a jedno z nich, takzvané vodoprávní, vůbec nezačalo. Druhé kolaudační řízení nemůže být ukončeno, protože rozhodnutí o kolaudaci, jak uvádí krajský úřad, pravomocné není, a to z prostého důvodu, že jsme podali odvolání. Proto tedy rozhodnutí pravomocné být nemůže. Jako občanská sdružení jsme nebyli pravomocně vyloučeni z kolaudačního řízení, proto právo na odvolání nám zůstalo, a odvolání jsme podali," vysvětlila Dohnalová.

Krajský úřad kauzu zatím nekomentoval. Musí nejdřív prostudovat odvolání občanských sdružení. Jihočeský hejtman Jan Zahradník vysvětlil, proč byla ekologická sdružení vyloučena z kolaudačního řízení: "Nevládní organizace, které chtěly, a usilovaly o to, být účastníky kolaudačního řízení a pak mít i právo se odvolávat, byly rozhodnutím ministerstva pro místní rozvoj jako účastníci řízení vyloučeni. Takže to vyloučení neziskovek nebo nevládaek učinilo ministerstvo pro místní rozvoj v intencích platných zákonů."

Jan Kopřiva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme