Ekologické škody odstraníme za 57 miliard, nabízí MPE

Staré ekologické zátěže chce firma Marius Pedersen Engineering odstranit za 56,8 miliardy korun. To je nejnižší nabídka, kterou firmy, jenž prošly soutěží o obří zakázku státu, podaly. Nabídky posoudí hodnotící komise, definitivně o vítězi tendru a jeho případné realizaci rozhodne vláda.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Skládka nebezpečného odpadu

Skládka nebezpečného odpadu | Foto: Pozďátky bez jedů

Další zájemce Geosan Group podal nabídku ve výši 57,8 miliardy a Environmental Services ze skupiny J&T ve výši 65,5 miliardy korun.

Přehrát

00:00 / 00:00

Náměstek ministra financí Zdeněk Zajíček v poledních Ozvěnách dne

V závěrečném kole tendru je cena tím hlavním kritériem, na obří státní zakázku by tedy měla dosáhnout společnost, která je ji ochotná udělat za nejmenší cenu.

O tom ale rozhodne hodnotící komise. Ministerstvo financí pak připraví smlouvu, kterou bude schvalovat vláda. Ale vzhledem k tomu, že ekotendr kritizuje nejen Transparency International, ale i premiér Petr Nečas (ODS), je také možné, že nakonec nedostane miliardovou zakázku nikdo a tendr se zruší.

Transparency International se nelíbí údajný silný korupční potenciál zakázky. Jasné například není, kolik by měl stát za odstranění ekologických škod zaplatit. Mluví se o garancích státu v hodnotě víc než 110 miliard korun, ale skutečná hodnota by mohla být prý třeba jen třetinová.

Podle ředitele Transparency International Davida Ondráčky jsou nabídky k zakázce stále nepřiměřeně vysoké a pro stát nevýhodné.

„Je jasné, že ta nabídka je dvojnásobná, než byly reálné odhady ministerstva životního prostředí. Navíc je zřejmé, že jsou cenově velmi podobné, podezření o případných domluvách se tady jen potvrzují,“ řekl Ondráčka.

Podobně to vidí i stínový ministr financí za ČSSD Jan Mládek. „Jediné správné rozhodnutí, které může vláda udělat, je tento tendr zrušit, odstoupit od toho, a pokud to pan premiér Nečas neprosadí, tak by měl odstoupit, protože to je jeden z největších tunelů hned po kuponové privatizaci a důchodové reformě,“ uvedl.

Mnohamiliardový tendr odmítají i Věci veřejné. Ve vysílání Rádia Česko to zopakovala její místopředsedkyně Karolína Peake s tím, že vláda by neměla vybrat vítěze soutěže.

„Jsem přesvědčená, že podmínky tendru nejsou nastaveny úplně ideálně. U takto obrovských peněz, které se plánují v řádech desítek miliard ze státního rozpočtu, je na místě maximální opatrnost,“ podotkla Peake.

Dva týdny prověřování

Náměstek ministra financí Zdeněk Zajíček odhaduje, že bude prověření podrobností nabídek komisi trvat kolem dvou týdnů. Společně s výsledkem výběrového řízení pak vláda dostane ještě dva znalecké posudky.

„Jeden od auditorské společnosti a oponentní posudek k tomuto materiálu. Budou obsahovat názor externích subjektů na to, kolik by taková zakázka měla stát. Vláda tedy bude mít cenové srovnání pro to, aby mohla co nejlépe rozhodnou,“ vysvětlil Zajíček.

Komentátor Českého rozhlasu, Petr Nováček upozornil, že v nabídkách jsou vzhledem k objemu zakázky velmi malé rozdíly. Věří tak znalcům, kteří poukazují na nebezpečí, že vítězná firma ty ostatní nakonec odškodní tím, že jim přihraje část zakázek. Předejde tím podání stížností, které by vše protáhly.

Přehrát

00:00 / 00:00

komentátor Českého rozhlasu, Petr Nováček

Každopádně jde podle Nováčka o politicky velmi citlivou věc. „Jde o součást přetahované mezi dvěma vládními stranami – ODS a TOP 09. Premiér Nečas i ministr financí Kalousek tak budou mít dobrou příležitost předvést, kdo z nich je šikovnější, silnější a kdo si dokáže prosadit svou. Teď jde o to, aby to bylo nejlepší pro nás ostatní,“ uzavřel Nováček.

Zakázka se týká více než 500 lokalit po celé republice. Jde například o areál Kovošrotu Praha v Kolíně, Českých Budějovicích nebo Praze. Dále o Papírny Jindřichov, areály společností Paramo, Unipetrol, Spolana, Mora Moravia, Velamos, Škoda Auto, OKD, Benzina nebo Avia.

Stát musí staré ekologické škody odstranit, protože to slíbil vlastníkům zamořených území. Závazek je právně vymahatelný a při jeho nesplnění státu mohou hrozit i žaloby nebo arbitráže.

Igor Maňour, Věra Pfeifferová, Veronika Sedláčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme