Ekologické zátěže na Ostravsku se stále nelikvidují

Staré ekologické zátěže stále sužují Ostravsko. Jedním z mnoha případů je ostravská koksovna Šverma a okolní pozemky zamořené dehtem, které jsou na opačné straně vodárenského zdroje. Důležité a pro město strategické prameniště v Nové Vsi je zatím v pořádku, ale ostravský magistrát volá po nápravě. Stát je ochoten rekultivaci pozemků postižených koksovnou zaplatit, ale zbývá jeden podpis tak zvané ekologické smlouvy mezi majitelem lokality firmou OKD a Fondem národního majetku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

důlní štola | Foto: Hornické muzeum Příbram

Podle náměstka ostravského primátora Mirko Jašurka právě k tomuto podpisu stále nedošlo. "Město může vyvolat akorát prostor pro to, aby k takovému podpisu došlo. Město nemůže hodnotit, proč ta smlouva nebyla podepsána. Konstatujeme, že podepsána není, a protože není podepsána, tak tahle zátěž se neřeší."

Podle mluvčího firmy Karboninvest, která vlastní OKD, Jiřího Hrabovského, ale OKD rozhodně podpis smlouvy úmyslně nezdržuje. "Zatím nemohl být podepsán, protože došlo k právnímu rozporu. Právníci obou stran, tedy Karbon Investu a Fondu národního majetku, společně hledají řešení. Je logické, že sanace starých ekologických zátěží se řeší postupně. Nebylo zatím rozhodnuto o životnosti koksovny. Teprve až bude jasné, kdy bude ukončena výroba v koksovně, bude jasné, jak se vyrovnáme s těmi zátěžemi."

Markéta Kaclová, Martin Knitl, Veronika Malá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme