Ekologický zákon ekology nepotěšil

Poslanci schválili novelu zákona o obalech, ale ekologové jsou zklamáni. Recyklace PET lahví zpřísněna nebyla. Opakované používání obalů má zajistit schválená novela zákona. Sněmovna však nevyšla vstříc představám ekologů, kteří prosazovali, aby do roku 2005 museli výrobci recyklovat 50 procent nápojových obalů z plastů, skla nebo kovu a do roku 2008 pak 80 procent obalů. ODS a část ČSSD prosadily, aby míra této recyklace zůstala na 10 procentech.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

skládka | Foto: Karolína Hnilicová

Ministr životního prostředí Miloš Kužvart však upozornil na avizovanou změnu evropské směrnice. "Příští měsíc v listopadu bude zveřejněna směrnice Evropské komise, kde podle našich konzultací s Bruselem právě ta čísla, která nakonec byla zamítnuta, budou chybět. A to je právě ten chybějící signál pro českou podnikatelskou veřejnost." Přesto i současná schválená podoba má přinést podle slov Libora Ambrozka z KDU ČSL svá pozitiva. "Znamená to, že ta recyklace, která dneska leží na bedrech obcí, bude posílena, že výrobci budou přes autorizované společnosti platit obecním rozpočtům na tříděný sběr a znamená to přínos několika set miliónů korun do obecních pokladen." Novelu zákona o obalech má ještě posoudit senát.

Zlepšit zaměstnanost postižených lidí i stabilitu družstev, která je zaměstnávají, je cílem poslanecké novely schválené sněmovnou. Norma především mění pravidla, podle nichž podniky plní povinnost zaměstnávat postižené. Firmy, které dávají práci více než 20 lidem, musejí zaměstnávat pět procent osob se změněnou pracovní schopností. Povinnost však mohou splnit i tak, že do státního rozpočtu odvedou za každého "nezaměstnaného" postiženého polovinu průměrné mzdy ročně nebo odeberou výrobky postižených z družstev či chráněných dílen. Novelu ještě musí schválit Senát a podepsat prezident.

Markéta Kaclová, Vladimír Hrubý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme