Ekologičtí aktivisté požadují referendum o dostavbě Temelína

Symbolický dárek, a to kravatu s vyobrazením sudů s radioaktivním odpadem, dvě tématicky zaměřené knihy a informaci o petiční akci proti dostavbě jaderné elektrárny Temelín. Právě to dnes dostal jihočeský hejtman Jiří Zimola dopoledne před Krajským úřadem Jihočeského kraje od pětice zástupců občanských sdružení Jihočeské matky a Občanské iniciativy pro ochranu životního prostředí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaderná elektrárna Temelín | Foto: Věra Luptáková | Zdroj: Český rozhlas

Důvodem této netradiční formy setkání bylo rozhodnutí jihočeských zastupitelů ze 7. dubna 2009. Ti totiž zrušením usnesení z roku 2004 dali zelenou dostavbě Temelína.

Hejtman Jiří Zimola se domnívá, že krok to byl správný a není nutné vypisovat referendum: "Samozřejmě jsme v určitý moment říkali, že se referendu o dostavbě Temelína nebráníme. Když jsme si ale současně v poslední době nechali zpracovávat názory veřejnosti, tak se obáváme, že referendum by dopadlo stejně, jak jsme rozhodli, tedy ve smyslu pro dostavbu jaderné elektrárny Temelín. Náklady na pořádání referenda by byly pouze vyhazováním peněz."

Monika Machová -Witingerová ze Sdružení Jihočeské matky si ale nemyslí, že by 4 600 občanů, kteří se zatím pod petici proti dostavbě Temelína podepsali, podporovali marnou akci: "Už se vše prezentuje jako hotová věc a že je v podstatě rozhodnuto. To ale zdaleka není pravda, protože ještě ani nebyl ukončen proces EIA. ČEZ nyní musí dopracovat předloženou předběžnou dokumentaci a pak bude mít veřejnost možnost se k procesu EIA vyjádřit. Nemyslím si, že už je rozhodnuto a domnívám se, že rozhodnutí by mohlo zvrátit právě veřejné mínění."

Podle Moniky Machové -Witingerové ze sdružení Jihočeské matky budou podpisy na Lannově třídě v Českých Budějovicích sbírat například už zítra odpoledne.

Přečtěte si také:
Jihočeský kraj dal zelenou dostavbě Temelína, získá za to miliardy korun

Mirka Nezvalová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme