Ekologičtí aktivisté protestují proti novele stavebního zákona

Ekologičtí aktivisté nesouhlasí s novelou stavebního zákona Ministerstva pro místní rozvoj. Podle ekologů schválený zákon připraví občany o možnost rozhodovat o životním prostředí. Ekologové proto budou dnes symbolicky vytrhávat jazyky občanům na Staroměstském náměstí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jižní pohled na průčelí pasáže | Foto: Honza Ptáček

Po schválení novely by se podle ekologů nejen lidé, ale ani obce nemohly účastnit stavebních řízení, kde se povolují dálnice, průmyslové podniky, spalovny nebo přehrady. Podle ekologů je účast ve správních řízeních jedinou možností, jak může veřejnost ovlivnit, co bude kolem nich.

Přehrát

00:00 / 00:00

Protest ekologů sleduje reportérka Lucie Husárová (9h50).

Ekologové proto budou dnes symbolicky vytrhávat jazyky občanům na Staroměstském náměstí, tento středověký trest totiž přirovnávají k novele stavebního zákona. Kat bude symbolicky umlčovat českou veřejnost přímo před branou ministerstva. Proti novele ostře vystoupila také Právnická fakulta Univerzity Karlovy. Návrh je prý zásadním porevoluční zvratem v demokratickém vývoji českého práva.

Přehrát

00:00 / 00:00

Novelu stavebního zákona, proti které protestují ekologové, v Ranním Radiožurnálu obhajoval Miroslav Kalous, náměstek ministra pro místní rozvoj.

S ekology nesouhlasí náměstek ministra pro bytovou politiku na ministerstvu pro místní rozvoj Miroslav Kalous. Podle něj novela stavebního zákona, kterou bude ministerstvo předkládat vládě, práva veřejnosti posiluje.

„A to ve smyslu její účasti zejména ve fázi přípravy územních plánů, tedy ve fázi, kdy se v první chvíli rozhoduje o tom, jakým způsobem bude území využito. Druhým rozšířením je námi navrhované rozšíření účasti v územních řízeních tam, kde dosud veřejnost účast v zásadě neměla, pakliže ji explicitně o tom nerozhodl příslušný stavební úřad,“ řekl Radiožurnálu Kalous.

„ Je pravdou, že se domníváme, že účast občanských sdružení ve stavebních řízeních není nezbytně nutná. Na tom se shodujeme se všemi odborníky. A to proto, že o vlivu stavby na životní prostředí a na území samotné se rozhoduje v územním řízení,“ dodal.

Podle něj občanská sdružení velmi často zneužívala své účasti ve stavebních řízeních, aby svou obstrukcí zdržovala stavbu nebo bránila její realizaci.

„To se týkalo především výstavby komunikací. Ale oni uplatňovali vždycky ty námitky, které již jednou uplatňovali v územním řízení a které byly již jednou vypořádány. Takže se jednalo skutečně jen o obstrukce. A z tohoto pohledu se domnívám, že není třeba, aby se zbytečně výstavby prodlužovaly a tím zdržovaly,“ uvedl náměstek.

Lucie Husárová 1, Klára Bílá, ak, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme