O vytříděné nápojové kartony nemá nikdo zájem. Často končí ve spalovnách

Myslíte, že odpad, který doma vytřídíte, vždycky najde smysluplné využití? Pokaždé to neplatí. Například o nápojové kartony od mléka nebo džusů nemá téměř žádný zpracovatel zájem. Někdy končí rovnou ve spalovně. Některé svozové společnosti je ale skladují v krytých halách a čekají na příznivější situaci. Jako třeba v Hrádku u Pacova na Pelhřimovsku.

Pacov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slisované plasty na prodej

Slisované plasty na prodej | Foto: Ľubomír Smatana | Zdroj: Český rozhlas

V halách svazku obcí Sompo se tyčí balíky slisovaných nápojových kartonů. Ještě loni o ně byl zájem, teď tu jen zabírají místo. Není je možné skladovat na dešti, a i proto je pro mnoho svozových firem jednodušší odvézt je rovnou do spalovny.

Přehrát

00:00 / 00:00

O vytříděné nápojové kartony není zájem

Mezi firmami, které se zabývají recyklací odpadu, je o tetrapaky velmi malý zájem. Vyrábí se z nich technické desky, které jsou podobné deskám dřevotřískovým.

„Netuším, proč najednou odběr přestal, do loňského roku jsme neměli problém s odbytem. Toho materiálu bohužel asi bylo na trhu málo a tak ty technologie zanikly,“ říká ředitel Sopma Radek Lapáček. Problém tetrapaků spočívá podle něj v tom, že jde o směs materiálů. Vyrábí se z papíru, fólie a hliníku.

Na Hrádek se vozí netříděný odpad, který se zde třídí ručně. Vytříděné materiály se pak lisují do krychlí, se kterými se dál obchoduje. „Dáváme je do haly, když už jsme ten materiál tak pracně vytřídili a nalisovali, tak abychom ho neznehodnotili,“ popisuje Lapáček.

Ani v kryté hale ale nemůže odpad čekat donekonečna, než se situace na trhu stabilizuje. Tady na Hrádku teď mají přislíbený odkup dvou kamionů. Pokud se nepodaří prodat i zbytek, dříve nebo později skončí ve spalovně.

Milan Soldán Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme