Ekologové blokádu kácení šumavských stromů přeruší

Ekologové, kteří od pátečního rána brání kácení stromů v lokalitě Prameny Vltavy v šumavském parku, večer blokádu podmíněně přeruší. Po setmění místo opustí, situaci však bude monitorovat hlídka. Pokud by však správa parku začala kůrovcové stromy kácet, jsou ekologové schopni během několika hodin blokádu znovu obnovit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

les | Foto: Jan Rosenauer

Jaromír Bláha z hnutí Duha trvá na tom, že kácení není nutné: "Kůrovec ten les nezahubí. Je možné, že uschne část stromů, ale koloběh života v tom lese zůstane zachován. Není záruka, že ten takzvaný asanační zásah povede skutečně k ochraně zbytku pralesa."

Podle dohody správy parku s náměstkem ministra životního prostředí Mikem není situace k zásahu u pramenů Vltavy zcela jasná, a tak se 14 dní bude monitorovat. Poté by ministerstvo společně se správou parku mělo rozhodnout i o dalším postupu. To potvrzuje i ministr životního prostředí Libor Ambrozek. "My jsme připraveni uvažovat o změně toho rozhodnutí, my bychom rádi, aby to byla spíše výjimečná záležitost. Poté, co se seznámíme s těmi materiály, tak chceme vydat naše stanovisko a předpokládám, že to rozhodnutí Správy národního parku bude modifikováno."

Jak ale doplňuje ředitel správy Ivan Žlábek, kompetence, tedy rozhodnutí o zásahu, je na Správě parku, takže pokud by se situace i během těch 14 dnů nějak dramaticky zhoršila, tak zásah určitě provedou.

Markéta Kaclová, Dan Moravec Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme