Ekologové vyzvali šéfa inspekce životního prostředí, aby odstoupil kvůli vyšetřování otravy Bečvy

Ekologické organizace požadují odstoupení ředitele České inspekce životního prostředí Erika Geusse. Uvedli to v otevřeném dopisu adresovaném přímo Geussovi. Důvodem je údajné selhání při vyšetřování zářijové otravy Bečvy i loňský hromadný odchod inspektorů oddělení CITES. Za dopisem stojí asociace ekologických organizací Zelený kruh.

Praha (Aktualizováno: 15:09 24. 3. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Erik Geus, ředitel České inspekce životního prostředí

Důvodem, proč ekologové požadují odstoupení ředitele ČŽIP, je údajné selhání při vyšetřování zářijové otravy Bečvy | Zdroj: Profimedia

Geuss ve středu v reakci napsal, že k rezignaci nevidí důvod. Postup inspekce v případu Bečvy byl podle něho zvládnutý a transparentní.

Znalec, který viníka otravy Bečvy ‚už zná‘, potřebuje více času k vypracování posudku

Číst článek

V počátku dopisu signatáři uvedli, že ač od havárie uběhlo půl roku, nejsou dosud známi viníci, ani „jednoznačné kroky“, které Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) k jejich vypátrání a usvědčení podnikla.

Autoři pak zmínili pochybnosti o kvalitě práce inspektorů a inspektorek při vyšetřování havárie. Odkázali také na vyjádření chemika Ivana Holoubka. Odborník už dříve v pořadu Reportéři ČT uvedl, že například doběr vzorků u chemičky DEZA bylo proveden až čtyři dny po havárii.

Dopis také odkazuje na vyjádření znalce v oblasti environmentálního práva Petra Svobody. Podle něj by informace o odebraných vzorcích měly být veřejné a ČIŽP se chová netransparentně. Podle dopisu ČIŽP selhává jak ve vyšetřování, tak v komunikaci s veřejností.

Odhalil tygří jatka, teď tým CITES končí. Gangy pašeráků zvířat budou mít volné pole, varují experti

Číst článek

Jako další manažerské selhání Geusse pak ekoaktivisté označili listopadový odchod inspektorů oddělení CITES. Tým, který v minulosti odhalil řadu případů pašování ohrožených rostlin a živočichů, ho odůvodnil špatnou atmosférou na pracovišti a chováním vůči podřízeným.

Šéf ČIŽP Erik Geuss tehdy v reakci uvedl, že měl k práci týmu výhrady, blíže je ale neupřesnil. Podle ekologů rozpadem původního týmu CITES byla ohrožena letitá spolupráce v boji proti nelegálnímu obchodu s ohroženými druhy živočichů a rostlin.

V závěru dopisu tak signatáři Geusse vyzvali, aby přijal zodpovědnost za nevyřešenou kauzu havárie na Bečvě a rozpad oddělení CITES a z pozice ředitele ČIŽP odstoupil.

Otrava Bečvy

Geuss ve středu napsal, že ho mrzí, že vyšetřování havárie na Bečvě trvá tak dlouho, ale případ vyšetřuje stále policie. Inspekce podle něj nemůže rychlost ovlivnit.

Lidé nevěří, že se najde viník, dosavadní vyšetřování nemá razanci, tvrdí k otravě Bečvy Jurečka

Číst článek

Vyzval také veřejnost, aby nečinila hodnocení v rámci neukončené kauzy a pouze na základě názorů a domněnek některých odborníků a „z toho, co a jak se píše v médiích“. Odpovědnost ředitele by podle něho „byla na stole“, pokud vyšetřování zjistí pochybení inspekce.

K odchodu inspektorů CITES ve středu Geuss zopakoval, že měl k práci týmu výhrady a podrobnosti nebude sdělovat do médií. Podle jeho slov je chod oddělení zajištěný.

Ekologická havárie zasáhla Bečvu v úseku pod Valašským Meziříčím na Vsetínsku až po Přerov. Jedovaté látky do vody unikly loni 20. září, podle odborníků poškodily celý vodní biotop a podmínky pro všechny na vodu vázané organismy asi na 40 kilometrech toku. Do kafilerie odvezli rybáři přes 40 tun ryb.

Otrava Bečvy stále bez viníka. Ministerstvo vymýšlí, jak řešit příští havárie. ‚Nedostatečně,‘ zní z opozice

Číst článek

Znalec Jiří Klicpera, který má na starost vypracování posudku, opakovaně požádal o delší lhůtu. Není jasné, kdy posudek dokončí. Podle kritiků z řad opozice, ekologů i rybářů se policejní vyšetřování neúměrně protahuje. Kritice čelí i ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

Poslanecká sněmovna by měla, zřejmě ve středu odpoledne, pokračovat v debatě o zřízení vyšetřovací komise k havárii. Odpůrci komise dříve argumentovali zejména tím, že by zasahovala do dosud neukončeného vyšetřování a že by její činnost nic nepřinesla.

K odvolání Geusse už v lednu ministra Brabce vyzvali zastupitelé Valašského Meziříčí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme