Ekologové chtějí, aby Ústecký kraj jasně odpověděl vládě ohledně rušení limitů

Velký rozruch vzbudily před pár dny zprávy z jednání Rady Ústeckého kraje o prolomení limitů těžby uhlí. To by podle všeho přímo ohrozilo některé obce. Podle původního výkladu totiž radní fakticky souhlasili se zrušením limitů. Rezervovaně, až odmítavě, se k postupu radních vzápětí postavila ústředí dvou nejsilnějších stran ve vedení kraje - ČSSD a ODS.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pohled na Ústí nad Labem | Foto: Jan Rosenauer

Ústecká krajská rada se ale hájí - byli jsme špatně pochopeni. Hejtmanka za ČSSD Jana Vaňhová dnes Radiožurnálu řekla, že radní se v žádném případě pro prolomení limitů těžby uhlí minulý týden nevyslovili.

"Rada neprojednala žádný vlastní návrh, pouze vzala na vědomí návrh Státní energetické koncepce. Byl to materiál, který předkládalo ministerstvo průmyslu a obchodu k projednání vládě, a my jsme byli vyzváni k připomínkování," vysvětlila v Ozvěnách dne.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si rozhovor s Janou Vaňhovou a Janem Rovenským v Ozvěnách dne Radiožurnálu

"My jsme pouze říkali, že v případě, že se vláda takto bude rozhodovat, že my trváme na tom, že musí vyřešit všechny střety zájmů mezi těžebními společnostmi a vlastníky nemovitostí. Jinými slovy, že nechceme, aby bez jasného souhlasu obyvatel, kteří mají na území své majetky, došlo ke zrušení těchto limitů," uvedla hejtmanka Vaňhová.

Usnesením ústecké krajské rady byli silně rozladěni zástupci ekologických organizací v severních Čechách. Jan Rovenský z organizace Greenpeace pak nejnovější vyjádření hejtmanky komentoval slovy: "Jsme v zásadě rádi, že se to vysvětlilo."

Podle něj by ale Ústecký kraj měl jednoznačně sdělit vládě, že trvá na tom, aby prolomení limitů bylo z návrhu Státní energetické koncepce vyškrtnuto.

"To bohužel původní usnesení kraje neobsahuje. Já pevně věřím, že na základě toho, co paní hejtmanka teďka říkala, tak zjedná nápravu. A že v tomto duchu se explicitně vyjádří, že kraj za stávající situace s prolomením limitů nesouhlasí," řekl v Ozvěnách dne Jan Rovenský.

Marika Táborská, Jaroslav Beránek, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme