Kauce za námitky k dopravním stavbám jsou podle ekologů protiústavní. Ministerstvo to odmítá

Zavedení kaucí za podání námitek vůči povolovacím řízením při přípravě dopravních staveb, které navrhuje ministerstvo dopravy, je protiústavní a znemožní účastníkům řízení se účinně bránit. Uvedla to asociace ekologických organizací Zelený kruh. Podle ní zdržují stavby především časté legislativní změny. Ministerstvo dopravy návrh hájí a upozorňuje, že počítá s možností prominutí kauce v odůvodněných případech.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kauce se bude pohybovat v tisících korun. (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Ministerstvo dopravy navrhlo novelu zákona o urychlení dopravních staveb, v níž počítá se zavedením kaucí za každé podané odvolání proti rozhodnutí o umístění nebo povolení stavby.

Omlouvám se řidičům za zdržení. Opravy dálnic nám ale komplikují ekologové, tvrdí ředitel ŘSD Kroupa

Číst článek

Kauci, která by v případě úspěšného odvolání měla být vratná, navrhuje ministerstvo v případě odvolání 25 000 korun, za každé napadené závazné stanovisko pak dalších 10 000 korun. Podle úřadu jsou častá a bezdůvodná odvolání příčinou zdržování staveb. To ekologové odmítají.

„Ministr dopravy Dan Ťok a někteří další politici prosazují další a další komplikovaná pravidla. Ekologické spolky chtějí sjednocení a zjednodušení rozhodování o všech stavbách a vrácení práva připomínkovat vliv staveb na životní prostředí a přírodu,“ uvedl ředitel Zeleného kruhu Daniel Vondrouš.

Stavby podle ekologů zdržují naopak časté úpravy zákona, kterým se investoři a úředníci nestíhají přizpůsobit. Proto následně rozhodují zbytečně dlouho a s chybami.

Kauce podle asociace nic nevyřeší a pouze omezí základní právo lidí na spravedlivé řízení, protože někteří si nebudou moci její zaplacení dovolit. S tím nesouhlasí ministerstvo.

Návrh podle úřadu počítá s možností osvobození od povinnosti složit kauci v případech, kdy účastník řízení doloží správnímu úřadu, že si to nemůže kvůli svým osobním a majetkovým poměrům dovolit.

Ekologické organizace budou mít větší práva, schválili poslanci kvůli Evropské komisi

Číst článek

Mluvčí ministerstva Lenka Rezková zároveň upozornila, že kauce by se vztahovala až na poslední fázi přípravy stavby, kdy se řeší vydání stavebního povolení.

„Na začátku přípravy staveb samozřejmě připomínky vítáme a diskusím se nebráníme,“ dodala.

Vedle kauce ministerstvo v novele navrhuje zrychlení přípravy staveb pomocí umístění jejich návrhu a povolení v jediném řízení. Návrh navazuje na loňskou úpravu zákona, který měl usnadnit vyvlastňování pozemků pomocí takzvaného mezitímního rozhodnutí.

Dále zavedla fikci souhlasu, která má úřady přimět k tomu, aby konaly rychleji, a obsahuje seznam staveb, na které se zákon vztahuje.

Stavaři, investoři i odborníci delší dobu kritizují neúměrnou délku stavebního řízení v Česku. Podle loňských údajů Světové banky bylo Česko ve vyřizování stavebního povolení na 127. místě ze 185 porovnávaných zemí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme