Ekologové nechtějí přehradu v Nových Heřminovech

Ekologové nesouhlasí se stavbou přehrady v Nových Heřminovech na Bruntálsku. Předali proto premiérovi Vladimíru Špidlovi otevřenou výzvu. Vodní dílo má být součástí protipovodňových opatření na řece Opavě a má zabránit případnému zaplavení Krnova. Proti výstavbě přehrady protestuje zejména sdružení Arnika. Její představitelka Lenka Danihelová ale odcházela ze schůzky s premiérem spokojená.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zamrzlá hladina | Foto: Jan Rosenauer

"Co považuju za dobrou zprávu, je to, že má v hlavě dlouhodobou koncepci, jak zvyšovat retenční schopnosti krajiny, do čehož tato obrovská technická vodní díla nespadají. Je to pro nás znamení, že by nemusel být nakloněn přehradě v Nových Heřminovech. Konkrétně k této stavbě se samozřejmě nevyjádřil, protože jak řekl, tuto problematiku podrobně nezná a prostuduje si ji."

Realizaci přehrady v Nových Heřminovech už podpořil Moravskoslezský kraj i Ministerstvo zemědělství. Definitivní rozhodnutí je ale na vládě. Vladimír Špidla ekology uklidnil. Podle něj totiž přehrada nebude v průběhu následujících deseti let postavena. "Mně dali svůj dopis, kde se vyjadřují záporně k celkové strategii Povodí Odry, jejíž součástí je několik přehrad, z nichž největší jsou Nové Heřminovy. Já jsem jim sdělil, že se tím bezprostředně vláda nebude zabývat, protože procesně k tomu ještě situace nedozrála."

Markéta Kaclová, Silvie Mikulcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme