Ekologové protestovali před ministerstvem průmyslu kvůli obnovitelným zdrojům

Výkup elektřiny z obnovitelných zdrojů zřejmě čekají změny. Od příštího roku by ji už neměly vykupovat distribuční společnosti ale dva nebo tři obchodníci, které vybere ministerstvo průmyslu. Předpokládá to návrh zákona, který má dnes projednat vláda. Proti němu dopoledne před ministerstvem protestovali ekologové.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ekologové demonstrovali na podporu obnovitelných zdrojů před budovou ministerstva průmyslu | Zdroj: ČTK

Cílem úpravy je podle ministerstva nastavit podmínky na trhu tak, aby podpora výroby ekologického proudu měla co nejmenší dopady na ceny energie pro konečné spotřebitele.

Proti zákonu dopoledne před ministerstvem protestovali ekologové. Vadí jim, že novela také zavádí limity pro podporu jednotlivých druhů obnovitelných zdrojů.

„To má přímé dopady pro fotovoltaiku, protože limit, který už je nastaven do roku 2020, byl překročen již v roce 2010, a pokud tedy bude zákon schválen v podobě, jak je dnes projednáván, tak do roku 2020 nebude podporovány žádné fotovoltaické systémy, a to ani ty střešní na rodinných domech,“ upozorňuje právník Ekologického právního servisu Pavel Doucha.

Aktivisté budovu resortu nasvítili zrcadly a pod heslem "Osvícení ministra (průmyslu a obchodu Martina) Kocourka" vyzývali k odstranění překážek v rozvoji tuzemských obnovitelných zdrojů energie. Ministerstvo názory demonstrantů odmítlo.

"Chtěli bychom vás osvítit, abyste si uvědomili, že obnovitelné zdroje mají velkou sílu," hlásal megafonem Milan Smrž ze sdružení Eurosolar, když paprsky odražené ze zrcadel mířily do oken ministerstva.

Tomáš Medek, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme