Ekologové žádají přepracování dokumentace k rozšíření Temelína

Ekologové protestují proti dostavbě jaderné elektrárny Temelín. Kritizují především dokumentaci, která hodnotí vlivy plánovaných reaktorů na životní prostředí. Podle čtyř ekologických organizací má zásadní nedostatky a je v rozporu s právem Evropské unie.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaderná elektrárna Temelín, celkový pohled

Jaderná elektrárna Temelín, celkový pohled | Foto: Informační centrum JETE

Ministerstvo životního prostředí by podle ekologů mělo vrátit posudek společnosti ČEZ k dopracování. K požadavku se připojilo 14 ekologických organizací. Patří mezi ně také Sdružení pro záchranu prostředí Calla, které zastupuje Edvard Sequens.

„Zásadních výhrad máme více. Vadí nám například to, že není důsledně vyhodnocena nulová varianta, která by nepočítala se stavbou jaderných reaktorů, přitom variant od renomovaných západních firem je celá řada,“ uvedl v Ozvěnách dne.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Ozvěnách dne diskutovali Edvard Sequens ze Sdružení pro záchranu prostředí Calla a předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová.

Dokumentace podle něj také hodnotí pouze vliv reaktorů, ale nehodnotí vliv přímých navazujících staveb. „Nehodnotí také zcela konkrétní typy reaktorů. Vytváří jakousi virtuální elektrárnu z technických parametrů tří nabídnutých firem. Takže nemůže vyhodnotit dopady na životních prostředí, protože reaktory mají různé dopady,“ přiblížil.

S některými výhradami sdružení Calla se podle svých slov ne zcela ztotožňuje předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová: „Obálková metoda, která je použita pro hodnocení dopadu projektu výstavby tlakovodního reaktoru chlazeného lehkou vodou s výkonem od 1000 do 1700 megawattů, je obvyklá metoda, ke které se ve světě přistupuje.“

Metoda podle ní dostatečně hodnotí případné riziko dopadu na životní prostředí. „Bere tu nejhorší možnou kombinaci vlivů na životní prostředí, ty nejhorší možné parametry, které mohou nastat. Konkrétní vybraný reaktor tedy může být přinejhorším stejný, ale spíše lepší,“ uvedla.

Podle Edvarda Sequense ze Sdružení pro záchranu prostředí Calla. se ale řada věcí nedá takto vyhodnotit. „Absurdnost dokládá i věta z dokumentace, že všechny alternativy jsou z hlediska ochrany životního prostředí shodné. Což není pravda. Neposuzuje například dopady nadprojektové havárie, třeba dopady velkých dopravních letadel a podobně,“ dodal.

Nulová varianta

Co se týče nutnosti rozšiřování Temelína, podle Drábové státní energetická koncepce počítá s tím, že nové jaderné reaktory budou pokrývat nějakou část spotřeby elektrické energie v ČR. „Pro nás je tedy dáno rozhodnutí, že jaderná energetika včetně nových reaktorů do toho energetického mixu patří a že politická reprezentace ji shledává jako životaschopnou.“

Podle Sequense však existují studie, které dokládají, že se bez nových reaktorů dokážeme obejít. „Ať už je to chytrá energie ekologických organizací nebo koncepty renomovaných firem, podle kterých Evropa dokáže pokrýt spotřebu elektřiny z obnovitelných zdrojů,“ dodal.

Katarína Brezovská, Veronika Sedláčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme