Ekonomický cíl ČSSD: Snížit deficit rozpočtu a přijmout euro

Přijetí společné evropské měny v roce 2014 nebo 2015. To je základní cíl ekonomické politiky, který dnes představila ČSSD. Aby se to podařilo, je potřeba snížit schodek státního rozpočtu pod 3 procenta HDP, jak požaduje EU. ČSSD navrhuje zvýšení daní bohatým a firmám. ODS takovéto plány ostře kritizuje.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Paroubek (ČSSD) v poslanecké lavici

Jiří Paroubek (ČSSD) v poslanecké lavici | Foto: Tomáš Adamec

Snížit rozpočtové schodky chce ČSSD například zdaněním ročních výdělků nad milion dvě stě tisíc sazbou 38 procent a zvýšením daně z příjmu podniků z 19 na 21 procent.

"Je potřeba řešit deficit, ale zároveň je potřeba řešit problémy firemní sféry. Opatření, které ČSSD navrhuje je nejméně 40. Účetní opatření na příjmech nebo výdajích rozpočtu nestačí, my k tomu chceme přidat nastartování ekonomického růstu," uvedl v Ozvěnách dne místopředseda ČSSD, poslanec Milan Urban.

Přehrát

00:00 / 00:00

ČSSD chce srazit schodek státního rozpočtu tak, aby bylo možné v letech 2014 až 15 přijmout euro. Měly by se kvůli tomu zvýšit i některé daně. Hosty Ozvěn dne byli poslanci Milan Urbana z ČSSD a Michal Doktor z ODS.

ČSSD podle něj nabízí lidem stabilitu, snížení nezaměstnanosti, funkční stát, růst životní úrovně. "My nechceme daně zvýšit všem, chceme se vrátit k systému roku 2008. Bude se to týkat hlavně bank a finančních ústavů," dodal.

Martin Kocourek z ODS v reakci na plány sociálních demokratů řekl, že ČSSD nenabízí žádná konkrétní řešení. "ČSSD velmi dobře ví, že navrhne-li progresivní daň s tím, že takto vybere 5 miliard korun, tak to není pravda. Část příjmů bude odvedena do zahraničí, část bude optimalizována v našem daňovém prostředí," řekl Radiožurnálu poslanec ODS Michal Doktor.

Podle něj se dá snižovat schodek veřejných financí i bez zvyšování daní. "Je třeba kategoricky zvýšit schopnost státu vybírat daně. Za prvé daně, které se vybírají už dnes, vybírat levněji. Za druhé je třeba zabránit daňovým únikům. O to se nikdo nestará, ani úřednická vláda. Tento objem peněz odhaduji na 30 až 40 miliard korun," uvedl.

Katarína Brezovská, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme