Ekonomičtí ministři u úsporných opatření zatím nenašli shodu

Ekonomičtí ministři řeší už několik týdnů, kde ušetřit. A zatím bez zásadních výsledků. Hrubý nástřel úsporných opatření už sice mají, ale sporů uvnitř vládní koalice je stále dost. Svědčí o tom i vystoupení ministrů po večerním jednání. Zatímco šéf financí za TOP 09 Miroslav Kalousek ohlásil předběžnou shodu, jeho kolega z ministerstva dopravy za Věci veřejné Pavel Dobeš vystoupil s prohlášením zcela opačným.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miroslav Kalousek ministr financí

Miroslav Kalousek ministr financí | Foto: Filip Jandourek

„Musím říct, že debatu pokládám za velmi věcnou. Velmi konstruktivní a jsem spokojen, že zásadní věci pokládáme za dohodnuté,“ zhodnotil situaci po jednání ekonomických ministrů šéf financí Miroslav Kalousek. Svůj optimismus nicméně vzápětí poněkud přibrousil.

„Teď jsou to politické dohody a musíme z toho ještě udělat definitivní materiál. A upřesnit některé parametry. Předpokládám, že ještě příští týden se na to jednou sejde porada ekonomických ministrů a pak už je možné předložit to do vlády,“ doplnil Kalousek.

Pověstné vidle vhodil do náznaku alespoň základní shody nad úspornými opatřeními jen pár desítek minut po prohlášení ministra financí šéf dopravy za Věci veřejné Pavel Dobeš: „Ve vzduchu ještě visí debata ohledně daňové amnestie, visí ve vzduchu ještě problematika zdanění hazardu, respektive částek, které jsou z výher. To znamená, že dokud nebude na tomto shoda, tak jsme se na ničem nedohodli.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Jaké změny v rámci hledání úspor jsou ve hře, shrnuje redaktor Nikola Bojčev

To později potvrdil ve svém prohlášení i premiér Petr Nečas. Podle něho platí, že pokud není dohodnuto vše, není dohodnuto nic. Blízko shodě jsou nicméně ministři u valorizace důchodů a zvýšení DPH, rozdílné názory mají u růstu daně z příjmu. Důchody by měly růst, i když pomaleji než dosud, obě sazby DPH by se mohly zvýšit o procento - tedy na 15 a 21 procent.

Prioritou premiéra je pak zachování daňových paušálů pro živnostníky. Definitivně bychom se měli informací o tom, co a jak nám upraví rodinný rozpočet, dočkat příští týden. Na tom se jako jediném shodli všichni ministři včetně premiéra.

Kde se shoda rýsuje

Dohoda na daňové reformě ve vládní koalici je tak sice zatím v nedohlednu, v některých bodech se ale shoda rýsuje.

Od příštího roku by měla daň stoupnout z 15 na 16 procent ze superhrubé mzdy. Koncept superhrubé mzdy tedy stále přežívá. Ministři se zatím shodli na růstu sazeb DPH na 15 a 21 procent a na zachování výdajových paušálů ovšem s omezením na využití daňové slevy a bonusu.

Výše výdajových paušálů zůstane podle ministra financí Miroslava Kalouska stejná. Pokud je ale živnostník uplatní, nemůže už uplatňovat slevy na dani, ani daňové bonusy. Pokud bude chtít podnikatel uplatnit paušály a bonusy, bude muset vést účetnictví.

Zároveň živnostníci s nárokem na výdajový paušál ve výši 40 procent budou v jeho využití omezeni výší obratu, na které se vláda dohodne prý později.

Senioři se nakonec zvyšování penzí zřejmě dočkají. Penze se navýší o jednu třetinu inflace a jednu třetinu růstu reálných mezd.

Pokud jde o větší zdanění bohatých, ekonomičtí ministři nechtějí zavádět dvě sazby daně. Ale majetní lidé budou zřejmě platit z příjmu nad strop sociálního a zdravotního pojištění určité procento jako solidární příspěvek. Mluví se o tom, že by to mohlo být zhruba šest až sedm procent navíc z částky nad stropy. Ty činí zhruba 100.000 korun měsíčně.

Věra Pfeifferová, Nikola Bojčev, mta, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme