Elektrárenský gigant ČEZ snižuje emise nebezpečných látek

Emise skleníkových plynů v Česku oproti loňsku klesly o 8 procent a dlouhodobě klesají i emise plynů, způsobujících tzv. kyselé deště. Vyplývá to z nejnovějších údajů, které zveřejnila společnost Arnika. Čísla vycházejí z Integrovaného registru znečištění.Ten sbírá a zveřejňuje informace o vybraných chemických látkách, které do životního prostředí vypouštějí tuzemské výrobní společnosti překračující prahy vybraných nebezpečných látek.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto

Ilustrační foto | Foto: Isifa/Getty Images

V čele tabulek v produkci skleníkových plynů(především oxid uhličitý) i plynů, které způsobují kyselé deště (oxid siřičitý) i přes pokles stále figuruje firma ČEZ.

"Hlavním důvodem snížení emisi je vyšší využívání elektráren, které neprodukují emise jako je jádro a obnovitelné zdroje, a snižováním výroby v elektrárnách, které emise produkují," vysvětlil mluvčí ČEZu Ladislav Kříž.

Přehrát

00:00 / 00:00

O nejnovějším žebříčku největších znečišťovatelů v ČR hovořila ve Světě o druhé redaktorka Rádia Česko Naďa Bělovská

Mezi velké znečišťovatele patří firma DEZA z Valašského Meziříčí, která vévodí hned třem žebříčkům, a to hlavně v produkci rakovinotvorných látek. Nově se v tabulkách umísťují i čistírny odpadních vod, které si nedokážou poradit s některými nebezpečnými látkami jako je například rtuť, kadmium či ftaláty, které se tak dostávají volně do řek, tam se usazují v tělech ryb, a následně se dostávají do potravního řetězce.

Nejrizikovějšími odvětvími z hlediska chemického znečistění životního prostředí jsou podle Kateřiny Hryzákové z Arniky, která letošní žebříček největších znečišťovatelů vypracovala, především velké hutní komplexy, třeba Arcellor Mittal v Ostravě, dále Třinecké železárny, dále velké chemičky - Spolchemie, Spolana, a také dřevozpracující průmysl a průmysl, který vyrábí izolační materiály.

Nejvíce zatížená emisemi oxidů dusíku, které pocházejí především z dopravy, je pak hlavní město Praha.

Naďa Bělovská, Nikola Bojčev, Alena Adámková, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme