Elektrický výboj usmrtil vojáka

Proud z troleje zabil v Brně jednoho vojáka základní služby. K tragické události došlo při strážní službě odstavené vlakové soupravy s vojenským materiálem na maloměřickém seřazovacím nádraží. Druhý voják byl v kritickém stavu převezen na popáleninové centrum v Brně-Bohunicích, teď už je ale mimo ohrožení života.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vojáci | Foto: Armáda ČR

"Odstavený vojenský transport byl pod dohledem vojáků základní služby, dva vojáci vylezli na střechu vagonu a byli zasaženi elektrickým proudem, vysokým napětím. Bohužel u jednoho vojáka se nepodařilo oživit srdeční činnost, druhý voják byl s těžkými popáleninami převezen k hospitalizaci," popsal okolnosti neštěstí brněnský policejní mluvčí Zdeněk Lubas.

Jedná se o jednu z nejvážnějších mimořádných událostí v resortu obrany v letošním roce. Armáda ale nechce k případu poskytnout žádné informace až do doby, kdy jej vyšetří policie. Upřesnila pouze, že šlo o vojáky z posádky v Týništi nad Orlicí.

Zatím není jasné, proč oba strážní na střechu vagonu vůbec lezli, a zda za neštěstí mohou být potrestáni jejich nadřízení. Vojáci si zřejmě neuvědomili, že trolej s napětím 25 tisíc voltů je nebezpečná nejen při přímém dotyku. Může totiž dojít i k výboji až na vzdálenost mnoha desítek centimetrů.

Ivan Holas, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme