Tisíce lidí jsou bez elektřiny. Silný vítr a sníh poškodily vedení v Čechách i na Moravě

Vítr v sobotu v Česku lámal stromy a způsobil poruchy dodávek elektřiny. Komplikoval také provoz na silnicích a železničních tratích. Hasiči měli stovky výjezdů, kromě odklízení stromů zabezpečovali také střechy. Situace se odpoledne začala postupně uklidňovat. Problémy byly mimo jiné na severu Moravy, v Olomouckém kraji, na Vysočině, v Libereckém, Ústeckém a Středočeském kraji či na východě Čech.

Aktualizováno Česko (Aktualizováno: 19:24 4. 2. 2023) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ilustrační foto

Kvůli silnému větru a sněžení bylo přibližně 70 tisíc lidí bez elektrické energie (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Situace se pozvolna začíná uklidňovat. V platnosti už není žádná výstraha, i když na východě území stále máme trošku silnější nárazy větru,“ uvedl pro Radiožurnál meteorolog Marian Sandev. Na většině území Česka meteorologové varovali do jedenácté hodiny dopoledne před náledím.

Energetikům se dařilo poruchy opravovat, zatímco ráno bylo bez dodávek přes 90 000 odběratelů, kolem 15. hodiny jen asi 15 000.

ČEZ měl navečer 25 poruch na vysokém napětí a v 18.00 zbývalo připojit 3500 domácností. „Tisícovka v kraji Zlínském, 800 v kraji Olomouckém, 600 v kraji Moravskoslezském, přes 600 domácností v Královéhradeckém kraji,“ uvedla mluvčí ČEZ Holingerová.

V ostatních krajích šlo podle ní jen o desítky domácností. „Předpokládáme, že většinu poruch se nám podaří během večera opravit, nicméně již nyní víme, že práce na opravách budou pokračovat i zítra. Mělo by se jednat však již jen o poruchy na vedení nízkého napětí, které nám mohou zákazníci ještě nahlašovat,“ dodala.

Společnost EG.D, která je součástí skupiny E.ON, evidovala kolem 16.30 na svém distribučním území poruchy asi u 1500 odběratelů. Nejvíce, kolem tisícovky, jich bylo na jižní Moravě v okrese Brno-Venkov a na Blanensku. Ve Zlínském kraji to byly stovky, na Vysočině a v jižních Čechách desítky, uvedl mluvčí E.ON Roman Šperňák.

Popadané stromy a větvě

Kvůli sněhu je uzavřená silnice mezi obcemi Jívová a Hraničné Petrovice na Olomoucku. Na Orlickoústecku bude podle webu Dopravniinfo.cz až do nedělního večera uzavřena silnice 11 mezi Čenkovicemi a Červenou Vodou, na kterou popadalo velké množství stromů.

Na horách má napadnout až 25 centimetrů sněhu. Platí výstraha před silným větrem

Číst článek

Hasiči měli kvůli počasí, nehodám a popadaným stromům stovky výjezdů. Práci jim na mnoha místech komplikoval vítr. V Olomouci například zajistili střechu na vazební věznici. V Sobědruhách na Teplicku vítr zlomil stožár.

V Kadani na Chomutovsku hasiči zajišťovali uvolněné fotovoltaické panely. Jen za dopoledne měli hasiči v Moravskoslezském kraji 272 výjezdů souvisejících se silným větrem. Odstraňovali hlavně spadlé stromy a větve, upevňovali střechy.

Z důvodu nepříznivých povětrnostních vlivů a pádů stromů na koleje zůstává zastavený provoz na regionální trati 294 mezi Hanušovicemi a Starým Městem pod Sněžníkem na Šumpersku.

Předpokládané ukončení omezení je podle údajů zveřejněných Správou železnic ve 20.30. Kvůli větru odpoledne nejezdily vlaky ani mezi Valšovem a Rýmařovem a omezen byl provoz také mezi Libercem a Harrachovem a dále do Polska.

Kvůli výpadkům proudu byly dopoledne mimo provoz například lanovky a vleky v lyžařském areálu Ski aréna Karlov v Karlově pod Pradědem v Jeseníkách. Odpoledne se opět rozjely.

Kvůli větru v sobotu zůstala zavřená zoologická zahrada v Ostravě. Po pátečním silném větru je uzavřená také liberecká zoo. Vítr tam způsobil škody za tisíce korun, poškodil oplocení a zábradlí.

Řádění vichřice se tam stalo osudným jednomu z hříbat koně převalského, kterému spadlý strom způsobil tříštivou zlomeninu. Zoologové ho po konzultaci s veterinářem nechali uspat. Úraz by nebylo možné vyléčit. Ostatní zvířata jsou v pořádku.

dre, til, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme