Elektřina v umakartové koupelně může způsobit požár, tvrdí stavaři

Elektřina ve starých panelácích v Česku je časovanou bombou. Shodují se na tom stavaři na Jihlavsku. Podle nich jsou až tři čtvrtiny starých umakartových koupelen v tak špatném stavu, že jim hrozí požár.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zásuvka. Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec

„To je špatné, že už to mohlo i vyhořet, protože je tam hliník, a ten tam nemá podle nových předpisů vůbec co dělat,“ říká stavař Vladimír Mráček, který dělá zděná jádra v panelových domech 20 let.

Drtivá většina umakartových koupelen je podle něj časovaná bomba. „Z 80 procent ano. S tím by hlavně měla něco udělat vláda, protože pokud je tam starý hliník, tak by se podle vyhlášky byty měly zapečetit a nesmí být obyvatelné. Jenže kam by lidé šli, kam by nastěhovali třetinu republiky,“ podotýká.

Přehrát

00:00 / 00:00

O nebezpečí požáru v umakartových koupelnách zjišťovala více informací Olga Štrejbarová

Jedinou variantou je podle Mráčka umakart zbourat a elektřinu udělat novou. K tomu i přes značné náklady přistoupil pan Libor se svou ženou.

Že mohl i vyhořet, neměl ani tušení. „Kamarád mi dělal elektriku na chalupě a vykládal mi, že po Jihlavě chodí a spravují jádra, že už kolika lidem jádro začalo hořet. A tak jsme se rozhodli, že uděláme nové jádro, abychom neshořeli jako ostatní,“ uzavírá.

Olga Štrejbarová, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme