Nedodržuje pravidla, zlobí se vedení Prahy. Firmě s elektrokoloběžkami chce vypovědět spolupráci

Praha plánuje vypovědět memorandum o spolupráci s firmou Lime, která provozuje sdílené elektrokoloběžky. Podle náměstka primátora Adama Scheinherra (Praha Sobě) nedodržuje podmínky, které jsou v memorandu uvedeny. Pravidla pro firmu je navíc podle něj třeba zpřísnit. Lime kritizují městské části i obyvatelé kvůli tomu, že lidé na nich jezdí po chodnících a parkující vozítka překáží chodcům. Zástupci Lime uvedli, že připravují koncept nové dohody.

Praha (Aktualizováno: 15:38 2. 10. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Memorandum uzavřelo minulé politické vedení s více společnostmi poskytujícími sdílenou dopravu. Podmínky pro firmu Lime jsou podle Adama Scheinherra nastaveny příliš mírně a společnost je navíc neplní.

Má jít například o projednání míst pro odkládání s městskými částmi nebo odvoz špatně zaparkovaných koloběžek. Současná koalice do memoranda také přidala požadavek zavedení různých zón pro pohyb a parkování vozítek, která se však podle náměstka ukázala jako neefektivní.

Na elektrokoloběžky v centru Prahy chodily desítky stížností, nově mají doporučená parkování

Číst článek

Velkým kritikem firmy Lime je Praha 2, která uvedla, že na ni podá trestní oznámení. Regulaci služby požaduje také Praha 1.

Magistrát jim chce vyhovět, protože problémy se službou se na základě předchozích jednání s firmou nezmírnily.

„První podmínka, kterou budu požadovat, je povinné pojištění odpovědnosti, aby byl při incidentu zraněný okamžitě odškodněn. Trvat budu také na homologaci koloběžek, aby byly způsobilé pro jízdu na silnici, a chci jasně vyřešit i podmínky pro parkování koloběžek,“ uvedl Scheinherr.

Provozní manažer Lime Ondřej Široký sdělil, že firma městu navrhne novou dohodu. Za rok provozování služby jsme získali mnoho zkušeností, a na jejich základě již připravujeme koncept nové dohody s městem, který zahrne veškeré nezbytné požadavky na zlepšení aktuální situace v Praze a dá jasná pravidla pro bezproblémové fungování služeb v oblasti mikromobility ve městě, uvedl.

Firma v Praze podle dřívějších informací provozuje 1500 koloběžek a za rok fungování zprostředkovala milion jízd. Společnost uvádí, že působí ve více než 120 městech. Poprvé se koloběžky objevily v kalifornské Santa Monice, následovalo San Francisco a poté se firma rozšířila po celém světě.

Globálně firma uskutečnila 100 milionů jízd. Společnost se často potýká s odporem městských samospráv kvůli stejným důvodům, které uvádí politici v Praze.

Kromě firmy Lime a v Praze fungují také bikesharink Rekola a carsharingové služby Car4way a Revolt. Od dubna na pražský trh vstoupila společnost Homeport, která nabízí sdílená elektrokola.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme