Elektronická evidence tržeb či rozpočet. Poslance čeká horký říjen

Hned tři pro vládu klíčové normy mají na programu říjnové schůze poslanci. Jde o státní rozpočet, elektronickou evidenci tržeb a loterijní zákon. Jejich projednání ale nebude snadné, ani jedna z nich se nelíbí pravicové opozici. Debata o nich tak bude podrobná a hodně dlouhá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš ve sněmovně | Foto: Filip Jandourek

Jako první ze sporných zákonů je tuto středu na řadě přerušené druhé čtení zákona o elektronické evidenci tržeb. Pravicová opozice zatím slíbila, že sněmovnu nezablokuje obstrukcemi, ale i tak chce návrh podrobně rozebrat a představit argumenty proti.

Naposledy to trvalo pouze tři hodiny - zřejmě jen proto, že byl pátek a poslanci spěchali domů. K nejhlasitějším kritikům předlohy, kterou připravilo ministerstvo financí, patří šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na programu říjnové schůze sněmovny jsou tři pro vládu klíčové normy, které se nelíbí pravici. Podrobnosti od redaktorky Věry Masopustové

„Jediná země, kde to skutečně bylo celoplošně zavedeno, bylo Chorvatsko. A zkušenosti z té země ukazují, že to znamenalo snížení počtu živnostníků o desetitisíce,“ kritizuje normu Kalousek.

Své argumenty proč naopak elektronickou evidenci tržeb zavést, má ministr financí a lídr hnutí ANO Andrej Babiš.

Podle záměru vlády budou obchodníci hlásit online tržby finančním úřadům. Zákazníkovi vydají účtenku a současně odešlou státu požadované údaje. Počítá se i se zavedením účtenkové loterie. Evidovat se budou platby nejen v hotovosti, ale i kartami, směnkami nebo šekem. Z evidence bude řada tržeb vyloučena, půjde například o placení na úřadech, poštách nebo na veřejných toaletách.

„Tady je plno poctivých živnostníků a podnikatelů, ti taky platí daně. A nepoctivci parazitují. A ten zákon by je měl postihnout, protože oni žijí na úkor nás všech,“ říká Babiš.

Ve čtvrtek se poslanci sejdou na mimořádné schůzi. Na jejím svolání se dohodli šéfové poslaneckých klubů vládní koalice. Jinak by se totiž nedostali k projednání návrhu, který zavádí dvě daňové sazby pro hazard a zdvojnásobuje poplatek za hrací přístroj. I v tomto případě se proti staví pravice.

Za dva týdny pak poslanci začnou projednávat základní parametry státního rozpočtu, tedy jeho příjmy, výdaje a schodek. Ani to nebude mít vláda jednoduché. Pravici vadí, že v době ekonomického růstu kabinet nešetří.

Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme